I riu pranon se ka vjedhur autoambulancën

18-vjepari D.N. nga Koçani ka pranuar se ka vjedhur autoambulancën nga Emergjenca Mjekësore në Koçani, përcjell TV21. Siç informon MPB, autoambulanca është gjetur dje...

Kryediplomati ukrainas propozon shkëputjen e raporteve me Iranin

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, tha se do t’i propozojë presidentit Volodymyr Zelensky, që të shkëpusë raportet diplomatike me Iranin, për shkak të furnizimit të Rusisë me dronë dhe armë të tjerë.

 

Kuleba u tha gazetarëve në Kiev më 18 tetor se do ta bëjë këtë propozim për shkak të “shkatërrimit masiv që kanë shkaktuar dronët iranianë në infrastrukturën e Ukrainës, përfshirë edhe shumë vdekje”, teksa Rusia po përdor në pushtimin e saj të Ukrainës dronë iranianë.

 

Kuleba shtoi se Ukraina më herët nuk kishte pasur kurrë qëndrim anti-iranian, por pasi “Irani u bë bashkëpunëtor i krimeve ruse në territorin tonë” Kievi do të “marrë një pozicion të qartë dhe të drejtë”.

 

“Veprimet e Iranit janë të poshtra dhe gënjeshtra që ne nuk do t’i tolerojmë”, tha Kuleba.

 

“Nëse Irani ndalon së furnizuari Rusinë me armë, ne do të bisedojmë për të ringjallur raportet tona të ndërlikuara”.

 

Deklarata e Kulebës vjen pasi Rusia vazhdoi sulmet ndaj Ukrainës, duke përdorur dronë kamikazë dhe raketa.

 

Rusia tha se ka blerë qindra dronë iranianë të llojit Shahed-136, të cilat po i përdor kundër Ukrainës./rel

Latest Posts

Reshje e stuhi në jugun e Italisë/ Shirat shkaktojnë përmbytje e dëme të mëdha

Moti i keq ka përfshirë sërish Italinë. Më problematike situata paraqitet në provincën e  Mesinës dhe Sicilisë. Pamjet tregojnë  se  uji ka vërshuar  brenda...

Përkujtohet gjeneral Shaban Shala, Ahmeti: Me një Akademi nuk përshkruhet një histori

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti më 2 Dhjetor ka marrë pjesë në Akademinë përkujtimore për nderë të gjeneralit Shaban Shala. Si...

I riu pranon se ka vjedhur autoambulancën

18-vjepari D.N. nga Koçani ka pranuar se ka vjedhur autoambulancën nga Emergjenca Mjekësore në Koçani, përcjell TV21. Siç informon MPB, autoambulanca është gjetur dje...