Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

BDI – Gostivar me vërejtje për komunën: Gjashtë ditë shkollat pa nxemje

“Nuk fillon sezoni i ngrohjes në shkollat e Gostivarit. Gjashtë ditë shkollat pa nxemje” shpalosën vërejtje nga BDI, dega Gostivar për Komunën e Gostivarit.

“Pushteti Lokal, obligohet që nga 15 tetori deri 15 prill të vitit të adhshëm të mundëson sezonin e ngrohjes në objektet shkollore, me atë që paraprakisht të ketë realizuar procedurën e furnizimit me lëndë djegëse. Edhe pse e obliguar që nga 15 tetori të fillon me sezoni i ngrohjes, komuna e Gostivarit ende nuk e ka bërë këtë, duke lënë nxënësit dhe mësimdhënësit që në temperatura të ulëta, sidomos në orët e para të ndërrimit të paraditës dhe orët e fundit të ndërrimit të pasditës, të realizojnë procesin edukativo – arsimor”, thuhet në reagimin e degës së Gostivarit.

Nga atje ftojnë drejtuesit e komunës që sa më shpejt t’i japin fund, siç thonë ato neglizhencës, dhe urgjentisht të furnizojnë objektet shkollore me lëndë djegëse.

“Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka kryer obligimet financare përmes bllok dotacioneve, Pushteti lokal nuk është i aftë të realizon procedurën tenderike në afatet e parapara. Koston nga neglizhenca dhe papërgjegjësia e tyre, e paguajnë nxënësit dhe mësimdhënësit”, thonë nga BDI, dega në Gostivar.

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...