Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Kafeja në Ohër është bërë luks për qytetarët, kushton 120 denarë

Pirja e kafesë po bëhet luks në Ohër. Çmimet e shërbimeve gastronomike, janë po aq të larta sa në kryeqytetet turistike evropiane, ankohen qytetarët. Një kafe në qendër të qytetit me pamje nga liqeni kushton deri në dy euro. Lëngu i frutave 150 denarë, birrë në disa vende kishte mbi 200 denarë. Çmimet e ushqimeve lëvizin nga 6 euro e lartë.

“Kafeja është një nevojë e përditshme e njerëzve dhe këtu fitohet. Përndryshe, kjo nuk kushton as 10 denarë. “Secili do të pijë kafe”.
“Kafeja kushton po aq edhe në Spanjë”. Edhe në Kroaci kemi qenë këtë verë, çmimet janë të njëjta si në Ohër, por të ardhurat janë ndryshe. Çmimet janë si në Majorka”.

“Dy euro për një kafe është tepër, po për çfarëdo xhepi le të jetë”. Nuk ke mundësi të pish kafe çdo ditë, por një herë në javë do të dalësh dhe do ta bësh atë luks…”. Gastronomët i lanë çmimet e larta si në mes të stinës së verës.

“Banorët e Ohrit thonë se kudo që të ulesh ne jemi gjithmonë turistë në qytetin tonë për 12 muaj. E kuptoj që si në qytetet e tjera ka çmime sezonale dhe pas përfundimit të sezonit çmimet bien. Si në restorante ashtu edhe në kafene në kohën e ish-Jugosllavisë kishte meny për të huaj dhe mysafirë vendas…”, tha Vllado Sukloski-punëtor turistik. Gastronomët thonë se çmimet në objekte janë formuar në bazë të shtrenjtimit të artikujve që i përdorin.

“Pra, rritje të tilla dhe rritjet e pritshme të çmimeve të energjisë në të ardhmen na vendosin në pozitë të keqe, që si gastronom të mos mund t’i reduktojmë shumë. Çmimet në objektet gastronomike në këtë moment janë më të larta se sa pritej”, u shpreh Mihail Mishev-Kryetar i Shoqatës së Gatronomëve. Gastronomët kërkojnë takim me pushtetin vendor, për të gjetur një zgjidhje për objektet në muajt e dimrit. Shumica e tyre kanë probleme për t’i paguar faturat e energjisë elektrike./Alsat.mk

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...