BDI e bashkuar rreth frontit për Europë

Pas përfundimit të mbledhjes së BDI-së që u mbajt në Tetovë, Ali Ahmeti para mediave ka deklaruar se tema ka qenë fronti për Europë...

Putini viziton qendrën e stërvitjeve ushtarake në Rusi

Presidenti rus Vladimir Putin vizitoi të enjten një qendër stërvitjeje ushtarake për rekrutët rusë, vizita e tij e parë e këtij lloji që nga shpallja e një mobilizimi të pjesshëm ushtarak më 21 shtator.

 

Televizioni shtetëror rus publikoi pamje të Putinit teksa vizitonte një qendër poligoni në rajonin Ryazan, në juglindje të Moskës, i veshur me të zeza, duke shtënë me një pushkë snajper dhe duke përshëndetur ushtarakët e pranishëm.

 

Ai u filmua gjithashtu duke folur me oficerët, duke u shtrënguar duart dhe duke u uruar atyre “fat të mbarë”.

 

Sipas agjencive shtetërore të lajmeve ruse, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura ruse “vëzhgoi ushtrime praktike” përfshi stërvitje zjarri, trajnime inxhinierike dhe mjekësore.

 

Ministri i Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu, i cili ndodhej në krah të Putinit gjatë vizitës, i dha atij një përditësim mbi trajnimin e të mobilizuarve, sipas agjencive të lajmeve.

 

Më shumë se 200.000 persona janë rekrutuar në ushtrinë ruse që kur Putin njoftoi nisjen e mobilizimit, bëri të ditur ministria e mbrojtjes.

 

Mobilizimi i Rusisë synon të mbështesë forcat e Moskës në Ukrainë pas një sërë disfatash ushtarake./rel

Latest Posts

“Bashkë Fitojmë” zyrtarizon kandidatët për këshillat bashkiakë, Ilir Alimehmeti kryeson Tiranën

Kryesia e drejtuar nga Sali Berisha miratoi kandidatët për keshillat bashkiakë, pasi kandidatët për kryetar bashkie janë zgjedhur nga procesi i primareve në fillim...

Putin: Rusia do të vendosë armë bërthamore taktike në Bjellorusi

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, thotë se Moska ka arritur marrëveshje për të vendosur armë bërthamore taktike në territorin e aleates së ngushtë, Bjellorusisë,...

Uniformat e policisë në Maqedoni edhe në gjuhën shqipe, hyn në fuqi ligji

Hyn në fuqi Dekreti për uniformat dhe shenjat në uniformat e policisë, të cilën Qeveria e miratoi para një viti në bazë të Ligjit...