Saraçini: Përveç ndryshimeve kushtetuese, nevojitet edhe luftë më efikase kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet...

Ukrainë: Kufizime të energjisë elektrike pas sulmeve ruse ndaj infrastrukturës

Ukrainasit po kursejnë energjinë elektrike dhe ujin në një përpjekjë për të lehtësuar presionin në rrjetet shpërndarëse dhe për t’i dhënë mundësi inxhinierëve të riparojnë infrastrukturën e shkatërruar nga raketat ruse, ndërsa forcat e Kievit përparuan drejt qytetit të Khersonit.

 

Edhe pse Ukraina po zbaton me sukses kundër-ofensivën ndaj forcave ruse në lindje dhe jug, ajo po përpiqet të mbrojë strukturat prodhuese të energjisë nga sulmet ajrore dhe dronët rusë që synojnë të demoralizojnë ukrainasit dhe t’ua bëjnë atyre më të vështirë jetesën, ndërsa afrohet dimri.

 

Për herë të parë që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt, qeveria ukrainase vendosi të enjten kufizime të energjisë elektrike në mbarë vendin. Presidenti Volodymr Zelenskiy tha se vendimi erdhi pas një serie sulmesh që goditën një të tretën e të gjitha nënstacioneve elektrike.

 

Sipas masave të reja, furnizimi me energji elektrike anembanë Ukrainës është kufizuar midis orës 7 të mëngjesit dhe orës 23:00 të mbrëmjes.

 

Sipas Ministrit të Energjitikës të Ukrainës, qeveria synon ulje të përdorimit të energjisë me 20% dhe ukrainasit po i përgjigjen thirrjes për kursim.

 

“Ne shohim rënie të konsumit. Shohim reagim vullnetar për të kursyer. Por kur nuk mjafton, ne duhet të kryejmë ndërprerje të detyruara”, tha ministri Herman Halushchenko. Sipas tij, Rusia ka kryer më shumë se 300 sulme ajrore në nënstacionet energjitike të Ukrainës që prej datës 10 tetor.

 

Presidenti Zelenskiy iu drejtua popullit përmes një video të mërkurëm mbrëma. “Është goditur rënë një nënstacion i rëndësishëm. Tre nënstacione janë shkatëtruar sot nga armiku. Terrori rus tani do orientohet tek dëmtimi i strukturave të furnizimit me energji elektrike, tha ai.

 

Një nga strukturat e goditura të mërkurën ishte një termocentral me qymyr në qytetin e Burshtynit në Ukrainën perëndimore.

 

“Për fat të keq dëmtimi është mjaft serioz,” tha në televizionin ukrainas Svitlana Onyshchuk, guvernatore e Ivano- Frankivskit.

 

Presidenti Zelenskiy iu lut ukrainasve të ulin përdorimin e energjisë elektrike./voa

Latest Posts

Pritja për presidentin austriak, Grubi: Përkrahja në procesin e integrimit europian ka qenë gjithnjë e fuqishme

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, shoqëruar nga kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski si dhe ministra të tjerë kanë pritur në takim presidentin austriak Alexander...

Kërcet arma në Kavajë/ Humbin jetën dy persona (EMRAT)

Dy persona kanë humbur jetën në Kavajë pas përplasjes me njëri-tjetrin në ambientet e një lokali.   Edmond Gosa nga Kavaja ka qëlluar me armë...

Parandalohet sulmi terrorist në Greqi/ Policia arreston dy pakistanezë

Një sulm terrorist është shmangur në shtetin fqinj, Greqinë.   Policia e antiterrorit ka vënë në pranga dy shtetas pakistanezë, të cilët janë vënë nën...