Ky ishte reagimi i Messit kur u provokua me fanellë të Ronaldos

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë rivalët më të mëdhenj të futbollit tash e gati dy dekada. Duke e pasur parasysh këtë fakt, disa tifozë...

TË FUNDIT

Rexhepi: Ministria e Transportit dhe Lidhjeve sot lëshoi leje për ndërtimin e qarkores në Tetovë

Zëvendësministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bekim Rexhepi ka informuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se sot është lëshuar leja përkatëse për ndërtimin...

Reagim i Dаutit: Cilat janë kriteret e Snezhana Kamilovska Trpovskës për zgjedhjen e anëtarëve të Komisionit të Antikorrupsionit?!

Një ortek reagimesh ka shkaktuar propozimi për anëtarë të rinj të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, por për arsye të ndryshme, si nga...

Skandal në Veles, zbulohet skema e VMRO-Mickoskit/ Mashtrime në tenderë për t’i dhënë Angjushevit 30 milionë denarë

“Dashuria” mes kryetarëve të komunave të VMRO-DPMNE-së dhe mentorit të “liderit” Hristijan Mickoski është frytdhënëse. Paratë shkojnë nga njëri xhep në tjetrin dhe i...

Kremlini: Nuk presim “mençuri politike” në zgjedhjen e kryeministrit të ri britanik

Kremlini ka thënë të premten se nuk pret që Britania të tregojë “mençuri politike” në zgjedhjen e liderit të ri, pas dorëheqjes së Liz Truss-it nga kjo pozitë.

 

I pyetur për mundësinë e kthimit të Boris Johnsonit në pozitën e kryeministrit, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se “nuk pret mençuri politike nga askush në Perëndim, e aq më pak nga Britania”.

 

“Sidomos nga Britania, ku njerëzit nuk e zgjedhin vetë kreun e ekzekutivit”.

Johnson, mbështetës i zëshëm i Ukrainës – pas luftës së nisur nga Rusia – ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryeministrit të Britanisë në korrik të këtij viti, pas një vale të skandaleve.

 

Atëbotë, mediat dhe zyrtarët rusë patën festuar lajmin për largimin e tij.

 

Rusia, po ashtu ka e mirëpritur largimin e shpejtë të Trusit nga zyra.

 

Moska e konsideron atë si anti-ruse, pasi ajo është nuk është pajtuar publikisht me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, kur e ka vizituar kryeqytetin rus, në shkurt të këtij viti, sa ka qenë ministre e Jashtme.

 

Truss është kthyer në kryeministren me mandatin më të shkurtër në Britani të Madhe.

 

Qeverisja e saj është përcjellë me kaos lidhur me programin e saj ekonomik, i cili ka shuar shpresat për stabilitet financiar.

 

Në deklaratën e dorëheqjes, ajo ka thënë se nuk mund të zbatojë më programin e saj.

 

Përveç Johnsonit edhe ish-ministri i tij i Financave, Rishi Sunak janë në krye të garës për të zëvendësuar Truss-in.

 

Fituesi brenda Partisë Konservatore do të bëhet publik të hënën apo të premten e javës së ardhshme.

Latest Posts

Rexhepi: Ministria e Transportit dhe Lidhjeve sot lëshoi leje për ndërtimin e qarkores në Tetovë

Zëvendësministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bekim Rexhepi ka informuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se sot është lëshuar leja përkatëse për ndërtimin...

Reagim i Dаutit: Cilat janë kriteret e Snezhana Kamilovska Trpovskës për zgjedhjen e anëtarëve të Komisionit të Antikorrupsionit?!

Një ortek reagimesh ka shkaktuar propozimi për anëtarë të rinj të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, por për arsye të ndryshme, si nga...

Skandal në Veles, zbulohet skema e VMRO-Mickoskit/ Mashtrime në tenderë për t’i dhënë Angjushevit 30 milionë denarë

“Dashuria” mes kryetarëve të komunave të VMRO-DPMNE-së dhe mentorit të “liderit” Hristijan Mickoski është frytdhënëse. Paratë shkojnë nga njëri xhep në tjetrin dhe i...

Mos i humbisni

Izraeli e konfirmon: Hamasi liroi 12 pengje, mes tyre 10 gra

Ministria e Mbrojtjes izraelite ka konfirmuar lirimin e 12 pengjeve të Hamasit, mes të cilëve 10 gra izraelite. Pengjet e liruara i janë...

NATO dhe BE zotohen për ruajtjen e qëndrueshmërisë në Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të NATO-s, po diskutojnë tensionet në Ballkanin Perëndimor, mes thirrjeve për shtimin e pranisë ushtarake të aleancës për shkak të shqetësimeve...

Mucunski: VMRO është kundër që BDI të ketë kryeministër

“Pritja jonë është që Qeveria, gjegjësisht koalicioni qeverisës, të tregojë maturi, ndaj asaj që është përgjegjësi ndaj institucioneve të sistemit. Prej kohësh kemi bërë...

Ahmeti: Shumë breza sakrificë për këtë ditë feste, valoftë gjithmonë flamuri Kuq e Zi!

Nën organizimin e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot u mbajt Akademi Solemne dedikuar 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ahmeti në...