Saraçini: Përveç ndryshimeve kushtetuese, nevojitet edhe luftë më efikase kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet...

Hapja e dosjeve/ Murrizi: Shqipëria ka pasur 156 mijë spiunë

“Shqipëria ka pasur 156 mijë spiunë”. Kështu ka deklaruar ish deputeti i PD Myslim Murrizi në studion e Spotlight, teksa ka folur për miratimin e ligjit për hapjen e dosjeve.

 

Murrizi tha se gjatë kësaj periudhe kohore ka pasur edhe mbi 2 mijë hetues, të cilët vrisnin pa ligj, në shkelje të Kushtetutës.

 

“Shqipëria nga 1948-1990 ka pasur 156 mijë bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit. Ka patur 32.800 oficerë dhe gati 2000 gjyqtarë apo hetues që kapërcenin edhe Kushtetutën e ’76-tës, pra vrisnin dhe prisnin pa ligj”, tha Murrizi.

 

Ish deputeti deklaroi se PS e djeshme dhe e sotmja kanë pasur bashkëpunëtor sigurimi të cilët kanë vërtetin nga komisioni “Bezhani”, por sipas tij ligji e pengonte të bëhej publik nga Autoriteti i Dosjeve.

 

Ndaj votimi i djeshëm, tha Murrizi, ishte një ndryshim në ligj që i hap rrugë Autoritetit të bëjë publik informacionet që disponon.

Latest Posts

Pritja për presidentin austriak, Grubi: Përkrahja në procesin e integrimit europian ka qenë gjithnjë e fuqishme

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, shoqëruar nga kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski si dhe ministra të tjerë kanë pritur në takim presidentin austriak Alexander...

Kërcet arma në Kavajë/ Humbin jetën dy persona (EMRAT)

Dy persona kanë humbur jetën në Kavajë pas përplasjes me njëri-tjetrin në ambientet e një lokali.   Edmond Gosa nga Kavaja ka qëlluar me armë...

Parandalohet sulmi terrorist në Greqi/ Policia arreston dy pakistanezë

Një sulm terrorist është shmangur në shtetin fqinj, Greqinë.   Policia e antiterrorit ka vënë në pranga dy shtetas pakistanezë, të cilët janë vënë nën...