Saraçini: Përveç ndryshimeve kushtetuese, nevojitet edhe luftë më efikase kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet...

Xi Jinping merr mandatin e tretë; Presidenti kinez mban pushtetin

Partia komuniste  i dha mandatin e trete ne pushtet Xi –Jinping. Gjatë kongresit partiak, që nisi punimet një jave, shumë zyrtarë kryesorë, përfshirë kryeministrin aktual u tërhoqën nga pozitat udhëheqëse.

 

Kjo  lëvizje  i  dha Xi Jinping mundësinë që të emërojë aleate të rinj. Delegatët miratuan një deklaratë që u bën thirrje të gjithë anëtarëve të partisë të “mbajnë Xi Jinpingun në pozicionin kyç të komitetit qendror.

 

Jinping pritet që më 23 tetor të riemërohet sekretar i përgjithshëm, pasi të takohet me anëtarët e rinj të komitetit te partise.

 

Kjo do t’i lejojë atij që të fitojë mandatin e tretë si president i Kinës.

Latest Posts

Pritja për presidentin austriak, Grubi: Përkrahja në procesin e integrimit europian ka qenë gjithnjë e fuqishme

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, shoqëruar nga kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski si dhe ministra të tjerë kanë pritur në takim presidentin austriak Alexander...

Kërcet arma në Kavajë/ Humbin jetën dy persona (EMRAT)

Dy persona kanë humbur jetën në Kavajë pas përplasjes me njëri-tjetrin në ambientet e një lokali.   Edmond Gosa nga Kavaja ka qëlluar me armë...

Parandalohet sulmi terrorist në Greqi/ Policia arreston dy pakistanezë

Një sulm terrorist është shmangur në shtetin fqinj, Greqinë.   Policia e antiterrorit ka vënë në pranga dy shtetas pakistanezë, të cilët janë vënë nën...