Maratona e Tiranës/ Pjesmarrësit nga të gjitha moshat dhe vende të ndryshme të botës

Kryeqyteti mirëpriti sot eventin më të madh sportiv: maratonën e Tiranës. Në edicionin e saj të 6, morën pjesë mbi 2500 vrapues nga e gjithë bota.

 

 

Garues të moshave të ndryshme u bënë protagonist të një dite të veçantë.

 

 

GARUES JAPONEZ

 

 

Ishte nje dite me diell dhe një organizim i shkëlqyer nga viti i kaluar.Kemi vizituar shqipërinë këto dite dhe është një vend i bukuir me njerëz të mirë dhe ushqimi shumë i mirë.

 

 

GARUES 80-VJEÇAR

 

Unë jam 80 vjec ,kam marrë pjesë në maratona të ndryshme ,kampionat ballkanit ,europian deri në atë botëror me suksese të plotë.Në tiranë ka qënë një organizimi i përsosur.GARUES 80-VJEÇAR

 

 

PËRFAQËSUES NGA FORCAT E ARMATOSURA

 

 

Është hera e 3 që marrë pjesë në këtë maratonë,përfaqësoj forcat e armatosura. Jemi shumë happy sepse ka shumë gjallëri qyteti.Në këtë maratonë afërsisht ishim 400 veta nga forcat e armatosuar që vrapuan.

 

Në “Marathon” shumë nga pjesëmarrësit vrapuan për kauza të ndryshme siç ishte dhe ajo e “Doën Sindrom Albania”.

 

FRIDA MAVRIQI

 

Është hera e parë që marr pjesë në maratonën e tiranës dhe zgjodha të mbaështës kauzaën e doën syndrome Albania.Ka  qënë e vështirë për mua sepse nuk jam një vrapuese profesioniste ,jam stërvitur një muaj për të kapur 10 kilometra.

 

DANIEL NIKOLLI DHE GENT MUCA

 

Edicioni i dytë dhe vrapuam 21 kilometra dhe e kemi përmirësuar nga vjet.3 kilometrat e fundit ishin të vështira.

Është hera e parë që vrapoj për një arsye shumë të vecantë sic është kjo kauz dhe ishte kënaqësi.

 

Ndërkaq në “Marathon” nuk kishte si të mungonte kampionia e Evropës Luiza Gega, e cila theu një tjetër rekord.

 

LUIZA GEGA

ATLETE

 

Shkoi më mirë sec unë prisja ,u futa për të thyer rekord ishte e vështirë por ja arrita.Maratona e kaluar  e kam kryer me kohën 70 minuta e 58 sekonda ndërsa këtë herë 70 min e 18 sekonda kështu që është 40 sekonda rekord kombëtar jam shumë e kënaqur.

 

Kryebashkiaku Veliaj tregoi për Vizion Plus eksperiencën e tij si vullnetar në garën “Ëe Too”.

 

ERION VELIAJ

KRYETAR I BASHKISE SE TIRANES

 

Unë kisha fatin sot që bëra garën me Elonën e cila kërkonte një vullnetar që ta shtynte karrocën dhe thash po se bërë vet nuk i thua dot të tjerëve të bëhen vullnetar e kam shijuar jashtë mase.Jma i lumtur sepse është një event që ka sjellur pafundësi biznes për Tiranën.

 

Fitues i vendit të parë në  42 kilometra për meshkuj ishte Bogdan Semenovych, ndërsa për femra Valentina Veretska nga Ukraina.