Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

Meloni: Të shkruajmë të ardhmen/ Kryeministrja e Italisë zhvillon mbledhjen e parë të qeverisë së re

Xhorxhia Meloni ka zhvilluar këtë të dielë mbledhjen e parë si kreyministre e Italisë. Ajo e nisi fjalimin e saj para Këshillit të Ministrave me një falënderim për Presidentin e Republikës, Sergio Mattarella. Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave u caktuan edhe prioritetet e qeverisë së re.

 

 

“Duhet të jemi të bashkuar për të kapërcyer emergjencat me të cilat po përballet vendi”, mësohet të ketë thënë ajo para ministrave. Qeveria nderkohe miratoi emërimin e Antonio Tajanit dhe Matteo Salvinit si zëvendëskryeministra si dhe emërimin e 9 ministrave të tjerë pa portofol.

 

 

“Ne shkruam historinë. Tani le të shkruajmë të ardhmen e Italisë”, shkroi në Tëitter pas mbledhjes Meloni.

 

 

Kjo e diel nisi me axhendë të ngjeshur për lideren e Frateli di Italia. Pas takimit me ish-kryeministrin Draghi në Pallatin qeveritar ku iu dorëzuar simbolikisht zilja e Këshillit të Ministrave ajo zhvilloi edhe një bisedë 1 orëshe me të. Më pas Meloni drejtoi edhe mbledhjen e kabinetit.

 

 

Kjo ishte një ditë historike jo vetëm për Melonin por edhe për Italinë, pasi është hera e parë në historinë e vendit që një grua zgjidhet kryeministre.

 

 

 

 

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...