I riu pranon se ka vjedhur autoambulancën

18-vjepari D.N. nga Koçani ka pranuar se ka vjedhur autoambulancën nga Emergjenca Mjekësore në Koçani, përcjell TV21. Siç informon MPB, autoambulanca është gjetur dje...

E-ZONE/ Sa më e madhe gjoba, aq më i lartë korrupsioni  

Biznesi dhe ekspertët e financave janë në një mëndje kur thonë se rritja e ndjeshme e penaliteteve deri në 13 mijë euro për evazion fiskal, është një masë jo efikase dhe do të nxisë korrupsionin.

 

 

Meri Lika audituese thotë se gjobat në vëndin tonë nuk kanë efekt parandalues dhe edukues, por shantazhues.

 

 

Propozimi për të rritur gjobat për evazion nuk do të shërbejë për të reduktuar këtë fenomen. Madje përkundrazi, do të ketë efektin e kundërt. Sa më e lartë të jetë gjoba aq më i madh do të jetë tundimi i inspektorit për tu korruptuar. Ndër vite gjoba është parë si një mjet shantazhues i administratës fiskale ndaj binesit. –u shpreh Meri Lika në emisonin E-ZONE.

 

Ministria e Financave ka propozuar një gjobë deri në 10-fishin nga penaliteti aktual, për bizneset e mëdha që kapen për herë të dytë brënda vitit duke shitur mall pa faturë.

 

Latest Posts

Reshje e stuhi në jugun e Italisë/ Shirat shkaktojnë përmbytje e dëme të mëdha

Moti i keq ka përfshirë sërish Italinë. Më problematike situata paraqitet në provincën e  Mesinës dhe Sicilisë. Pamjet tregojnë  se  uji ka vërshuar  brenda...

Përkujtohet gjeneral Shaban Shala, Ahmeti: Me një Akademi nuk përshkruhet një histori

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti më 2 Dhjetor ka marrë pjesë në Akademinë përkujtimore për nderë të gjeneralit Shaban Shala. Si...

I riu pranon se ka vjedhur autoambulancën

18-vjepari D.N. nga Koçani ka pranuar se ka vjedhur autoambulancën nga Emergjenca Mjekësore në Koçani, përcjell TV21. Siç informon MPB, autoambulanca është gjetur dje...