Saraçini: Përveç ndryshimeve kushtetuese, nevojitet edhe luftë më efikase kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet...

“Nëse hapja e dosjeve dëshmon se shumica e shqiptarëve ishin spiunë”

“Opinionisti, Nexhmedin Spahiu, ka përsëritur qëndrimin e tij se është për hapjen e dosjeve të Sigurimit gjatë sundimit të diktatortit Enver Hoxha në Shqipëri.

Ai ka thënë se duhet të dihet se çfarë është bërë gjatë atij sundimi.

Ai thotë se fajtorët që sollën komunizmin në Shqipëri janë në lista publike të veteranëve të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare.

Kam qenë dhe jam për hapjen e dosjeve të SIGURIMIT, madje edhe të tilla siç mund të jenë: të manipuluara. Le të dihet se çfarë është bërë gjatë sundimit enverist në Shqipëri dhe çfarë u kanë bërë dosjeve në postkomunizëm. Fajtorët që sollën komunizmin në Shqipëri nuk duhet t”i kërkojmë në lista sekrete. Ata I kemi në listat publike: Llistat e veteranëve të të ashtuquajturës LANÇ (Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare) dhe “heronjëve” e “dëshmorëve” të saj.

Përgjegjësia është konform kierarkisë së LANÇ-it. Nëse hapja e dosjeve dëshmon se shumica e shqiptarëve ishin spiunë të SIGURIMI-it kjo veç e shton peshën e fajësisë së veteranëve, heronjve e dëshmorëve të LANÇ”.

Latest Posts

Pritja për presidentin austriak, Grubi: Përkrahja në procesin e integrimit europian ka qenë gjithnjë e fuqishme

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, shoqëruar nga kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski si dhe ministra të tjerë kanë pritur në takim presidentin austriak Alexander...

Kërcet arma në Kavajë/ Humbin jetën dy persona (EMRAT)

Dy persona kanë humbur jetën në Kavajë pas përplasjes me njëri-tjetrin në ambientet e një lokali.   Edmond Gosa nga Kavaja ka qëlluar me armë...

Parandalohet sulmi terrorist në Greqi/ Policia arreston dy pakistanezë

Një sulm terrorist është shmangur në shtetin fqinj, Greqinë.   Policia e antiterrorit ka vënë në pranga dy shtetas pakistanezë, të cilët janë vënë nën...