Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

I dyti fëmijë – luks, statistikë katastrofale demografike

Në vitin 2000 në Maqedoni kanë lindur 26.168 fëmijë. Të njëjtin vit kanë vdekur 17.085 njerëz, që do të thotë se rritja natyrore ka qenë 9.083. Sipas një analize të portalit në gjuhën maqedonase, në dy dekadat e kaluara shënohen të dhëna shqetësuese demografike, numri i të vdekurve vazhdimisht është rritur, kurse i të lindurve është ulur. Kulminacioni ndodhi në vitin pandemik 2020, kur janë regjistruar 25.755 të vdekur kundrejt 19.031 lindjeve, me cka për 6.724 është më I madh numri të vdekurve se sa I lindjeve.

Sipas portalit “Pari”, rritja negative natyrore për herë të parë është shënuar në vitin 2019 kur ka pasur 19.845 lindje dhe 20.446 vdekje.

Të dhënat statistikore tregojnë se shkalla e fertilitetit në vitin 2020 ka qenë 1.31 lindje në një grua. Do të thotë se tashmë rrallë kush vendos për lindjen e fëmijës së dytë, për cka ekzistojnë gjasat për vazhdimin e trendit negativ demografik, nëse merret parasysh se martesat tashmë bëhen kur çiftet janë më të moshuar.

Njëkohësisht, sic njofton KlanM, Enti Shtetëror për Statistika ka regjistruar ulje të dukshme të shkallës së martesave. Nëse në vitin 2008 ka pasur 7.2 martesa në 1.000 banorë, në vitin 2020 janë shënuar 5 martesa në 1.000 banorë.

Portali “Pari”, rikujton se me uljen e lindjeve, zvogëlohet fuqia punëtore që duhet të jetë bartëse e aktiviteteve ekonomike në një vend, por edhe alimentimi i sistemit tatimor, me këtë edhe të fondit pensional. Që e keqja të jetë më e madhe, situata vazhdon të komplikohet me largimin e të rinjve nga vendi.

Latest Posts

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Mos i humbisni

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...