Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Grubi: Qeveria miratoi vendimin për lëvizjen e qytetarëve me letërnjoftime në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi, Bosnjë dhe Serbi

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, njëherit edhe Ministër në Ministrinë për Sistem Politik dhe Marëdhënije ndërmjet bashkësive ka njoftuar se në mbledhjen e 93-të të rregullt Qeveria ka miratuar informacionin për lidhjen e Marrëveshjes për lirinë e lëvizjes me letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor, (Shqipërinë, Bosnjë dhe Hercegovinën, Kosovën, Malin e Zi, dhe Serbinë)Ai mes tjerash ka thënë se Qeveria ka shqyrtuar dhe njëherit edhe miratuar informacionin për pagesën e pensioneve për muajin Tetor 2022 me çrast kanë obliguar Fondin e Sigurimit Pensional dhe Invalidor që të dhënat për pensionet t’ua dorëzojë bankave jo më vonë se data 28.10.2022.

Njoftimi i plotë:

Pagesa e pensioneve të muajit Tetor nga data 31, mbetet në fuqi aplikimi i kohës verore dhe dimërore, pranohen tekstet e Marrëveshjeve për lëvizjen me karta identiteti në Ballkanin Perëndimor dhe njohja e kualifikimeve profesionale

Nga Mbledhja e 95-të e qeverisë:

Shqyrtuam dhe miratuam Informacionin për lidhjen e Marrëveshjes për lirinë e lëvizjes me letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor, (kjo Marrëveshje mbulon të gjashtë vendet e rajonit Shqipërinë, Bosnjë dhe Hercegovinën, Kosovën, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Serbinë),

Shqyrtuam dhe miratuam Informacionin për lidhjen e Marrëveshjes për njohjen e kualifikimeve profesionale të mjekëve, stomatologëve dhe arkitektëve,

Shqyrtuam dhe miratuam Informacionin për përfundimin e Marrëveshjes për njohjen e kualifikimeve të arsimit të lartë,

Shqyrtuam informacionin lidhur me analizën e përgatitur për mundësinë e vazhdimit të aplikimit të kohës verore,

Me propozim të Ministrisë së Mbrojtjes morëm tri vendime, për:

  • dërgimin e pjesëtarëve të ushtrisë në stërvitje në misionin TALOS 22, në Greqi;
  • dërgimin e pjesëtarëve të ushtrisë në stërvitjen në misionin Balkan Shield 22 në Greqi,
  • është shqyrtuar dhe miratuar edhe informacioni me vendim për hyrjen dhe qëndrimin e forcave të armatosura të huaja me qëllim të pjesëmarrjes në stërvitje në mbështetje ajrore me avionë të Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në terrenin stërvitor në Krivollak,

Shqyrtuam dhe miratuam Informacionin për pagesën e pensioneve për muajin Tetor 2022 dhe obliguam Fondin e Sigurimit Pensional dhe Invalidor që të dhënat për pensionet t’ua dorëzojë bankave jo më vonë se data 28.10.2022.

  • për pensione deri në 11.000 denarë, pagesa duhet të bëhet më 31.10.2022 (e Hënë);
  • për pensionet në vlerë prej 11.001-14.000 denarë, pagesa të bëhet më 01.11.2022 (e martë);
  • për pensionet në vlerë prej 14.001-18.000 denarë, pagesa të bëhet më 02.11.2022 (e mërkurë) dhe
  • për pensionet me vlerë mbi 18.001 denarë, pagesa të bëhet më 03.11.2022 (e enjte).

Latest Posts

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Mos i humbisni

“Është martesë e lumtur”, Eva Murati në Albano show: Besoj në Zot, jo në fe

https://www.youtube.com/watch?v=nDclH8Wy_vU Subscribe Moderatorja e programeve sportive, Eva Murati ka qenë pjesë e shfaqjes Albano Show, këtë të premte.   Gjatë intervistës zhvilluar me Albano Bogdon,...

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...

Xhaferi për kryeministër, Grubi: Vizioni i Ali Ahmetit për barazi në vend po rrumbullakësohet

Talat Xhaferi për kryeministër të parë shqiptarë. Ky ishte propozimi i Ali Ahmetit që gjeti mbështetjen e të gjithë kryesisë qendrore të BDI-së në...