Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

“Kur i dëgjojë shumicën e hoxhallarëve, jo ateist, dreq isha ba”

Kryeziu i reagon teologut Bajrami: Dreq kam qefë me u ba, veç mos me i taku të njëjtës bindje

Drejtori i KDI-së, Ismet Kryeziu i ka reaguar teologut që është përkrahës i VV-së, Mustafë Bajrami, për sulmet ndaj profesorit të gjuhës shqipe Ahmet Kelmendi.

Kryeziu ka thënë se ai nuk u mjaftua me sulmet ndaj kryetarit të PSD-së, Dardan Molliqaj, duke vazhduar ta fyej edhe profesorin Ahmet Kelmendin.

“Këta të krijojnë përshtypjen se kush do që mendon shqip, i pengon dhe kanë urrejtje.”, ka shkruar ndër të tjera ai.

Shkrimi i plotë i tij:

Ky hoxha dje, leje që e fyejke Dardanin e si mjaftojke, por e fyejke edhe patriotin e profesorin e gjuhës shqipe Ahmet Kelmendi. Këta të krijojnë përshtypjen se kush do që mendon shqip, i pengon dhe kanë urrejtje.

Kur i dëgjojë shumicën e këtyre hoxhallarëve të mbas luftës, jo ateist e komunist, a i krishterë, por dreq kam qefë me u ba, veç mos me i taku të njëjtës bindje e politikë të tyre”.

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...