Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

“Mos i prisni thonjtë natën”, nga e ka zanafillën kjo këshillë e gjysheve tona

Besëtytnitë janë besime ose praktika që konsiderohen të paarsyeshme ose të mbinatyrshme nga jo-besimtarët. Ato i atribuohen fatit, magjisë, të mbinatyrshmes ose frikës nga e panjohura. Por për ata që besojnë, këto bestytni merren seriozisht.

Cilat besëtytni lidhen me prerjen e thonjve gjatë natës?

Besëtytnitë janë më të përhapura në disa kultura se të tjerat. Ka gjëra të zakonshme e të pabesueshme. Nga ana tjetër, ka bestytni që merren më seriozisht, si një bestytni nga kulturat hindu, japoneze dhe të tjera aziatike që i ndalon ata të presin thonjtë gjatë natës.

•Në kulturën hindu
Në Indi ata që praktikojnë hinduizëm kanë një besim të fortë se thonjtë dhe flokët nuk duhet të priten gjatë natës.
Ky nocion i referohet Lakshmit, perëndeshës hindu të pasurisë dhe fatit të mirë.

Thonjtë, veçanërisht thonjtë e këmbëve dhe flokët kanë shumë papastërti dhe baktere mbi dhe nën to.
Teoria është se prerja e thonjve gjatë natës lë papastërti rreth shtëpisë.
Lakshmi viziton natën dhe hindusët besojnë se prania e papastërtive në shtëpi do të shihet si një shenjë mosrespektimi, duke sjellë zemërimin e saj mbi ta.
Të zemërosh Lakshmin rezulton në humbjen e parave të shtëpisë dhe rënien në varfëri.
Megjithëse nuk ka asnjë provë të vërtetë që kjo është e vërtetë, shumica e ndjekin këtë rregull.

•Në kulturën japoneze
Në Japoni, prerja e thonjve gjatë natës është gjithashtu e ndaluar.
Në këtë besim, kushdo që refuzon të qëndrojë merr një dënim shumë më të përhershëm.
Kultura dikton që prerja e thonjve gjatë natës do t’ju mbajë të mos jeni aty kur prindërit tuaj të ndërrojnë jetë.
Pse?
Sepse ti do të ndërrosh jetë para se ta bëjnë ata.

Për më tepër, besëtytnia japoneze është se shkurtimi i thonjve do të rezultojë në shkurtimin e jetëgjatësisë.

•Kulturat tajlandeze besojnë se prerja e thonjve gjatë natës përfaqëson prerjen e kockave të prindërve tuaj, ndërsa kultura kineze beson se prerja e thonjve gjatë natës do të çojë në shpirtrat që ju shkaktojnë makthe.

 

Latest Posts

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mos i humbisni

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...