Interi kualifikohet në Kupën e Botës për Klube 2025

Fitorja e Interit ndaj RB Salzburgut nuk do të thotë vetëm se Nerazzurrët janë kualifikuar në fazën e 1/8-tës së Ligës së Kampionëve pasi...

TË FUNDIT

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Padi ndaj demonstruesve anti-qeveritarë iranianë

Autoritetet gjyqësore iraniane kanë ngritur padi ndaj 110 personave të arrestuar gjatë javëve të fundit në protestat kundër qeverisë, protesta që sipas grupeve të të drejtave të njeriut, janë shoqëruar me viktima.

 

Siç raportin Shërbimi i Zërit të Amerikës në persisht, masa erdhi një ditë pasi Hossein Fazli Harikandi, prokurori kryesor i krahinës Alborz, lëshoi padi për 201 protestues.

 

Në provincën Qazvin, prokurori tha se janë paditur 55 protestues.

 

Ali Salehi, prokurori i përgjithshëm i Teheranit, lëshoi padi për 315 persona nën akuzat për komplot që kërcënon sigurinë vendit, propagandë kundër sistemit e prishje të rendit publik.

 

Udhëheqësi suprem Ajatollah Ali Khamenei i ka cilësuar disa nga protestuesit e arrestuar agjentë të armikut dhe u kërkoi zyrtarëve të drejtësisë e sigurisë të bëjnë sikurse tha, detyrën e tyre.

 

Një zëdhënës i drejtësisë iraniana tha se nga zyra e prokurorit janë ngritur akuza edhe në lidhje me një zjarr që përfshiu së fundmi burgun Evin të Teheranit, si pasojë e të cilit humbën jetën tetë persona.

 

Massoud Satayshi tha se janë akuzuar 25 të dyshuar si të përfshirë në nxitje të trazirave në burg dhe shkatërrim të qëllimshëm të tij.

 

Qytetarët kanë shkruar në rrjetet sociale se kanë parë flakë dhe kanë dëgjuar të shtëna armësh dhe shpërthime nga burgu.

 

Zyrtarët iranianë kanë dhënë variante të ndryshme për ngjarjet, mes të cilave, se trazirat u shkaktuan nga “agjentë armiq” dhe disa të burgosur që u përpoqën të arratisen, duke i vënë zjarrin disa ambjenteve të bredshme të burgut.

 

Grupet e të drejtave të njeriut kanë akuzuar qeverinë iraniane se po synon të zbatojë masa të forta shtypëse brenda burgut, duke u “fshehur” pas betejës për parandalimin e arratisjeve.

 

Protestat dhe grevat mbarëkombëtare në Iran shënojnë javën e pestë të tyre. Ato nisën pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila ishte ndaluar nga policia e moralit e dyshuar për shkelje të kodit të veshjes.

 

Protestuesit në qytetet anembanë vendit kanë kundërshtuar veshjen e detyrueshme të hixhabit nga gratë dhe kanë bërë thirrje për ndryshim të sistemit politik të Iranit.

Latest Posts

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Mos i humbisni

Izraeli pretendon se ka gjetur një nga rezervat më të mëdha të armëve në Rripin e Gazës

Forcat e Mbrojtjes izraelite kanë pohuar se ushtarët e saj kanë zbuluar një nga depotë më të mëdha të armëve deri më tani në...

RTK ka larguar nga puna mbi 300 punëtorë, paralajmërohet se numri do të ulet edhe më tej…

Bordi i televizionit publik të Kosovës e ka mbajtur mbrëmë mbledhjen e fundit. Kryetari i deritashëm i këtij bordi, Besnik Boletini shkroi në Facebook se...

50% mbulesë e shpenzimeve të rrugës/ Grubi: Lehtësojmë barrën e transportit për administratën

Zëvendës kryeministri i parë Grubi, përmes një postimi të fundit ka bërë me dije se në seancën e sotme të Qeverisë janë bërë ndryshime...

Grubi: Miratuam shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8

Në seancën e sotme qeveritare janë miratuar vendimet për shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri...