Ankthi nuk ka mbaruar për yllin e Liverpool, i ati ende mbetet i zhdukur!

Makthi per futbollistin e Liverpool, Luis Diaz nuk ka fund. Ylli i kombëtares së Kolumbisë mbetet në pritje të lajmeve pozitive për situatën që...

TË FUNDIT

Rita Ora uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, poston foto me presidenten Osmanin: Gëzuar nga familja jonë!

Ylli shqiptar me famë botërore, Rita Ora ka uruar festën e Ditës së Pavarësisë kombit shqiptar.   Përmes një postimi në rrjetet sociale Rita ka...

Rexhepi: Miratohet marrëveshja për projektim të rrugës Tetovës – Prizren

Me propozim të MTL, qeveria e RMV-së miratoi tekstin e marveshjes për projektim të një tjetër projekti strategjik dhe të shumë pritur atë të...

Shefi i OKB-së: Nëse klima nuk bëhet prioritet do të përballemi me katastrofë

Shtetet duhet t’i bëjnë prioritet ndryshimet klimatike, ose në të kundërtën bota do të përballet me katastrofë, ka thënë shefi i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres.

 

Ai i ka bërë këto deklarata për transmetuesin britanik BBC, para mbajtjes së një konference madhore për klimën, COP27, që këtë vit mbahet në Egjipt.

 

“Ka pasur tendencë për të lënë anash çështjet e lidhura me klimën”, ka thënë ai.

 

“Nëse nuk do të arrijmë të kthejmë mbrapsht këtë trend, atëherë jemi të humbur”.

 

Konferenca, e njohur si COP27, do të bëjë bashkë shtetet për të diskutuar si të luftohen ndryshimet klimatike.

 

Guterres ka thënë se problemet aktuale në botë, sikurse inflacioni, lufta e Rusisë në Ukrainë dhe çmimet e larta të energjisë dhe ushqimit, janë duke dekoncentruar qeveritë.

 

“Kthejini ndryshimet klimatike në qendër të debatit ndërkombëtar”, ka bërë thirrje ai.

 

Shefi i OKB-ë ka insistuar që liderët nuk duhet të heqin dorë nga synimet kyçe, përfshirë mbajtjen e temperaturës së Tokës në 1.5 gradë Celsius, në mënyrë që të shmangen efektet e ndryshimeve klimatike.

 

Ai ka bërë thirrje që Shtetet e Bashkuara dhe Kina të punojnë së bashku në konferencë, pasi, siç ka thënë ai, bota varet nga udhëheqësia e tyre.

 

Guterres ka insistuar që qeveritë të ndajnë 100 miliardë dollarë për vendet në zhvillim, të cilat përballen me pasojat më të rënda të ndryshimeve klimatike.

 

Konferenca COP27 këtë vit mbahet në Egjipt dhe nis punimet më 6-18 nëntor.

 

Kjo konferencë është mbajtur vitin e kaluar në Glasgou.

 

Negociatat e këtij viti do të kenë në fokus përparimin e bërë nga viti i kaluar dhe nëse janë përmbushur premtimet e bëra.

Latest Posts

Rita Ora uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, poston foto me presidenten Osmanin: Gëzuar nga familja jonë!

Ylli shqiptar me famë botërore, Rita Ora ka uruar festën e Ditës së Pavarësisë kombit shqiptar.   Përmes një postimi në rrjetet sociale Rita ka...

Rexhepi: Miratohet marrëveshja për projektim të rrugës Tetovës – Prizren

Me propozim të MTL, qeveria e RMV-së miratoi tekstin e marveshjes për projektim të një tjetër projekti strategjik dhe të shumë pritur atë të...

Mos i humbisni

Hapet rruga për zgjedhjen e kryesuesit të OSBE-së për 2024

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut dhe kryesuesi aktual i Organizatës për Sigurimin dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE), Bujar Osmani bëri të ditur...

Fatmir Limaj: Vuçiç përfaqëson llumin e shoqërisë serbe

Fatmir Limaj e konsideroi Aleksander Vucic llumin e shoqërise serbe.   Deklaratat ish-drejtuesi iu UCK I bëri në emisionin QuoVadis.   “Është e habitshme se në cfarë...

Putini firmos buxhetin më të madh të Rusisë, i rrit shpenzimet për ushtrinë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e nënshkroi të hënën një buxhet kombëtar për tri vjetët e ardhshme, sipas të cilit shpenzimet do të...