Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

Von der Leyen vjen në Tiranë, njofton mbështetjen financiare për Shqipërinë

Ne viziten ne Tirane, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen do te deklaroje shumen financiare qe Bashkimi Evropian do te jape per vendin tone per te perballuar krizen e energjise.

 

Fillimisht ajo do te kete nje takim me kryeministrin Rama dhe me pas dy drejtuesit e larte do te mbajne nje konference per shtyp ku do te deklarohet edhe fondi qe pritet te perfitoje Shqiperia.

 

Ne agjenden e saj, presidentja e KE-se do te zhvilloje nje takim me presidentin Bajram Begaj dhe do te vizitoje kantierin e ndertimit te hekurudhes Tirane-Durres.

 

Bashkimi Evropian ka premtuar nje fond prej 500 milione eurosh per vendet e Ballkanit Perendimor per te perballuar rritjen e çmimeve te energjise si pasoje e konfliktit Rusi-Ukraine.

 

Nga ky fond, Kosoves iu premtuan 75 milione euro, Maqedonise se Veriut 80 dhe pritet te shihet se cila do te jete ndihma financiare per Shqiperine.

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...