Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

Hysni Ismaili është nënkryetar i ri i Kuvendit

Me 62 vota “pro”, Hysni Ismaili nga radhët e partisë Alternativa u zgjodh nënkryetar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, në vazhdimin e sotëm të seancës së 71-të. Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, e ndërpreu vazhdimin e kësaj seance dhe njoftoi se deputetët do të njoftohen më tutje për vazhdimin e saj.

Seanca filloi me një orë vonesë dhe në të nuk morrën pjesë deputetët e opozitës VMRO-DPMNE dhe koalicionit.

Në rendin e ditës të kësaj seance është edhe Interpelanca për punën e kryetares së Komisionit për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Sonja Mirakovska, e parashtruar nga deputetja e opozitës VMRO-DPMNE. Po ashtu, në kuadër të kësaj seance, deputetët duhet të diskutojnë edhe për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për tregtinë në procedurë të shkurtuar, për Projektligjin për plotësimin e Ligjit për mjedisin jetësor, në lexim të dytë, ndryshimet në Ligjin për marrëdhëniet e punës dhe Ligjin për sigurimin pensional dhe invalidor me procedurë të shkurtuar, si dhe projektligje të tjera dhe disa raporte vjetore për punën e institucioneve për vitin 2021.

Paraprakisht deputetët kanë votuar për ministër të ri të Vetëqeverisjes Lokale Risto Penovin dhe për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese Fatmir Skenderin dhe Tatjana Vasic Bozaxhieva. Deputetët e VMRO-DPMNE-së u larguan nga salla e Kuvendit në fillim të debatit për zgjedhjen e gjyqtarëve kushtetues.

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...