Edi Rama: Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë së cilës u dhanë porosi të qarta mbi bashkëpunimin...

Kuvendi vazhdon me punë, pritet votimi i Penovit si ministër dhe i gjykatësve kushtetues

Shkup, 28 tetor – Në Kuvend sot duhet të vazhdojë mbledhja e 88-të në të cilën do të diskutohet për zgjedhjen e Penovit për ministër të Vetëqeverisjes Lokale dhe për zgjedhjen e gjykatësve kushtetues.

Propozimi që Penov të jetë ministër i Vetëqeverisjes Lokale vjen pasi që bashkëpartiaku i tij Goran Milevski dha dorëheqje nga funksioni për shkaqe personale..

Kryeministri Dimitar Kovaçevski të martën nga foltorja e Kuvendit tha se është i bindur se Qeveria me Risto Penovin në fushën e Vetëqeverisjes Lokale do të bëjë shumë më tepër në politikat strategjike edhe në nivel qendror edhe në atë lokal.

“Bëhet fjalë për resor të rëndësishëm për komunat tona të cilat një vit shohim se ndodhen në probleme, të cilat i udhëheqin kryetarë të paaftë të komunave. Propozoj njeri të duhur, në vend të duhur, në kohë të duhur. Zotëri Risto Penov është sinonim për kryetar të suksesshëm të komunës, për punë të palodhshme, për rezultate dhe sukses. Ai është konfirmim për modesti, ndershmëri dhe punë. Ai është njeri i cili bashkëpunon dhe ka vizion. Për të më mirë flasin projektet kapitale në Shkup, rrugët, urat, infrastruktura, kilometra rrugë të reja, trotuare, sheshe të reja, mbështetje të bizneseve lokale dhe kulturës”, tha Kovaçevski.

Gjatë ditëve të kaluara, opozita dhe pushteti dolën me qëndrime të kundërta. Sipas të parëve, pushteti me këtë propozim bën defokusim të opinionit nga problemet e vërteta dhe në vend se të ofrojë zgjidhje për krizën ekonomike dhe energjetike dhe t’u ndihmojë qytetarëve, ajo propozon ministër të ri, për të cilin nuk besojnë se është zgjidhje e mirë. Për deputetët nga partitë në pushtet, Penov është zgjidhje e mirë dhe kërkuan mbështetje nga deputetët opozitarë.

Latest Posts

Akademi solemne për Ditën e Flamurit nesër në Shkup

Me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit, nesër në Shkup organizohet Akademi solemne. Me këtë rast, nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar...

Kremlini mbron aleancën e sigurisë të udhëhequr nga Rusia

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha të dielën se përpjekjet për të shkatërruar një aleancë sigurie të udhëhequr nga Rusia kanë ekzistuar gjithmonë dhe...

Edi Rama: Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë së cilës u dhanë porosi të qarta mbi bashkëpunimin...