Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Frikë nga ekstremizmi në SHBA/ Palët akuzojnë njëra-tjetrën për nxitje të akteve të dhunës 

Sulmi ndaj rezidencës së Nensi Pelosit, kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve nga i cili mbeti i lënduar bashkëshorti i saj, ka shtuar frikën për trazira të dhunshme në Shtetet e Bashkuara vetëm 2 javë para zgjedhjeve të pjeshme.

 

 

 

Autoritete amerikane kanë shpërndarë një buletin për organet ligjzbatuese për një rrezik të shtuar ndaj familjeve apo kandidatëve nga indivitë të lidhur me ideologji ekstremiste.

 

 

Pas sulmit ndaj bashkëshortit të Pelosit, Departamenti Amerikan i Drejtësisë njoftoi se një burrë nga Pensilvania ishte shpallur fajtor për kërcënime të shumta me vdekje me telefon kundër kongresmenit demokrat Eric Sëalëell nga Kalifornia. Kërcënuesi kishte thënë se ai do të shkonte në Kapitol me një armë zjarri.

 

 

Autoritetet amerikane zbuluan gjithashtu se sulmuesi i Pelosit ishte i lidhur me organizatën QANON, grupim ky pro Trump që beson se vendi drejtohet nga Deep State.

 

 

Demokratët thonë se vetë demokracia amerikane është në rrezik, për shkak të kandidatëve të shumtë republikanë që kanë refuzuar të pranojnë rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020. Nga ana tjetër Republikanët pohojnë se pushteti i Biden është bërë i rrezikshëm për demokracinë që nga mënyra sesi ai erdhi në pushtet dhe sesi po e zhvillon politikën e SHBA-se.

 

 

Numri i rasteve që përfshijnë kërcënime ndaj anëtarëve të Kongresit është rritur çdo vit që nga viti 2017. Në tre muajt e parë të vitit 2022, departamenti ka dokumentuar më shumë se 1800 incidente.

 

 

Latest Posts

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Mos i humbisni

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...

Hamas: Mbi 60% e banesave në Gaza janë shkatërruar, rreth 50 mijë ton eksploziv goditën zonat e banuara

Rreth 61% e banesave në Gaza janë shkatërruar plotësisht, që nga nisja e luftës më 7 tetor. Nga 305 mijë njësitë e prekura,...