Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

SHBA mirëpret projektin e energjisë bërthamore me Poloninë

Zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris ka mirëpritur lajmin se Polonia ka zgjedhur “Westinghouse”, një kompani amerikane e produkteve dhe teknologjive bërthamore, për të ndërtuar centralin e parë bërthamor në vend.

 

” ‘Westinghouse’ do të jetë partneri i Polonisë në ndërtimin e centralit të parë bërthamor nga dy të planifikuar, në provincën veriore të Pomorskie”, konfirmoi dje ne mbremje, kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki.

 

“Pas bisedimeve me zëvendëspresidenten, Harris dhe sekretaren amerikane të Energjisë, Jennifer Granholm, ne konfirmojmë se projekti ynë i energjisë bërthamore do të përdorë teknologjinë e besueshme dhe të sigurt të “Westinghouse Electric Company”, shkroi Morawiecki në Twitter.

 

“Në bisedat e mia me kryeministrin e Polonisë, Morawiecki në Varshavë e bëra të qartë se partneriteti i SHBA-së në këtë projekt është i dobishëm për të gjithë ne. Ne mund të adresojmë krizën klimatike, të forcojmë sigurinë energjetike evropiane dhe të thellojmë marrëdhëniet strategjike SHBA-Poloni”, shkroi Harris në Twitter.

 

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...