Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Avokati i popullit: Kreditë e shpejta – fajdexhinj të legalizuar?

Një nga problemet më të mëdha për kategoritë e ndjeshme të qytetarëve janë kreditë e shpejta. Avokati I Popullit, Jovan Andonovski, në intervistën e së dielës për Radion Evropa e Lirë, sic percjell KlanM, ka sqaruar ankesat e qytetarëve dhe cfarë kurthesh juridike fshehen gjatë premtimeve përmes telefonit se për gjysmë ore mund të kërkojnë dhe t`u mbërrijnë para të shpejta.

“Ankohen se kamata mbërrinë edhe deri në 50 apo 100% të shumës së përgjithshme që kanë marrë si kredi. Kemi një situatë ku një qytetar erdhi në zyrën time, I cili për 30.000 euro duhet të kthejë 60.000 euro. Sipas meje bëhet fjalë për fajdexhinjë të ligjshëm, kurse fajdet ndalohen me ligj. Fatkeqësisht si institucion nuk kemi kompetenca ndaj subjekteve private, por Ministria e Financave duhet të bëjë mbikqyrjen e punës së tyre” – tha Andonovski.

Avokati I Popullit, Jovan Andonovski, sic njofton KlanM, ka theksuar se qytetarët shfrytëzues të kredive të shpejta, përballen edhe me kërcënime dhe presione.

“Nëse menjëherë nuk e paguajnë shumën, kërcënohen se jo vetëm që nuk do t`u ndalet rritja e kamatave, por do t`u merret prona private. Si do të zbatohet kjo është cështje tjetër, por thonë se lajmërimet kanë të bëjnë me kërcënime për dhunë. Numri I tyre është dyshifror dhe u kemi thënë që rastet t`i denoncojnë në MPB” – tha Jovan Andonovski.

Gjatë krizës energjetike, qytetarët më së shumti ankohen për të drejtat e konsumatorëve, por edhe për llogaritë e larta muajve të fundit për rrymën elektrike – thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Avokati i Popullit, Jovan Andonovski.  

“Qytetarët për një kohë ishin të hutuar lidhur me atë se sa është rritur çmimi I energjisë elektrike, për shkak se përqindja zyrtare ishte publikuar nga KRRE-ja, por duke llogaritur kemi fituar llogari shumë të larta. KRRE-ja që rregullisht njofton qytetarët për cdo ndryshim të rrymës, derivative të naftës, ngrohjes, nuk ka arritur që në mënyrë transparente të njoftojë se për disa herë rritet shuma për transmetimin dhe distribuimin. Disa prej tyre janë rritur edhe për 300%” – tha Jovan Andonovski, avokat i popullit.

Andonovski, sic percjell KlanM, thotë se si institucion, përmes shkresës, kanë kërkura nga KRRE-ja të intervenojë. Fatkeqësisht, sic thotë ai, kanë kaluar disa javë dhe nuk ka asnjë përgjigje.

Latest Posts

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Mos i humbisni

Spasovski: Trupi i Vanjës ka qenë i groposur në rrethinën e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme, Oliver Spasovski, në konferencën për media lidhur me vrasjen e dyfishtë, tha se personi në arrati është vrasësi i...

Rasti i Vanjas – Kidnapimi ka ndodhur me dijeni të babait, ai ka komunikuar me organizatorin për të zhvatur para nga nëna

Motivi i vrasjes së të miturës Vanja është interesi personal, por ajo që është më e tmerrshme për publikun është se rrëmbimi ka ndodhur...

Drejtori i Byrosë për Metrologji, Abdulselam Selami përgëzoi personat me aftësi të veçanta në manifestimin e Shoqatës SOS Vita

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Veçanta, drejtori i Byrosë për Metrologj Abduselam Selami, mori pjesë në një manifestim të...

Paraburgosen Kekishev, Manev dhe Videvski – dyshohen për “rrëmbim” dhe “vrasje”

Tre personave Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski, të dyshuar për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, u është caktuar nga 48...

Berisha vijon t’i shmanget drejtësisë/ Nuk paraqitet në gjykatë, por shkon në Kuvend

Për ish kryeministrin Sali Berisha, Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për aferën e ish kompleksit Partizani.   Por pavarësisht se...