Saraçini: Përveç ndryshimeve kushtetuese, nevojitet edhe luftë më efikase kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet...

Gjykata e Lartë hap rrugën për dëshminë e senatorit Graham

Gjykata e Lartë amerikane ka hequr ndalimin e përkohshëm të dëshmisë së senatorit Lindsey Graham në një hetim në Xhorxhia për ndërhyrje të mundshme të paligjshme në zgjedhjet e vitit 2020 nga presidenti i atëhershëm Donald Trump dhe aleatët e tij në këtë shtet.

 

Gjykata e Lartë të martën nuk la asnjë pengesë ligjore në rrugën e paraqitjes së senatorit Grahamit përpara një jurie të madhe të posaçme, e planifikuar tashmë për më 17 nëntor. Por në një urdhër të panënshkruar, gjyqtarët vunë në dukje se zoti Graham ende mund të ketë të drejtën të mos u përgjigjet disa pyetjeve.

 

Senatori i Karolinës së Jugut, një aleat kryesor i zotit Trump, kishte argumentuar se një dispozitë e Kushtetutës, klauzola e fjalimit dhe debatit, e mbron atë nga detyrimi për të dëshmuar. Gjykatat më të ulëta kishin kundërshtuar kërkesën e zotit Graham për një pezullim derisa të përfundonte çështja ligjore e ngritur prej tij./voa

Latest Posts

Pritja për presidentin austriak, Grubi: Përkrahja në procesin e integrimit europian ka qenë gjithnjë e fuqishme

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, shoqëruar nga kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski si dhe ministra të tjerë kanë pritur në takim presidentin austriak Alexander...

Kërcet arma në Kavajë/ Humbin jetën dy persona (EMRAT)

Dy persona kanë humbur jetën në Kavajë pas përplasjes me njëri-tjetrin në ambientet e një lokali.   Edmond Gosa nga Kavaja ka qëlluar me armë...

Parandalohet sulmi terrorist në Greqi/ Policia arreston dy pakistanezë

Një sulm terrorist është shmangur në shtetin fqinj, Greqinë.   Policia e antiterrorit ka vënë në pranga dy shtetas pakistanezë, të cilët janë vënë nën...