Ky ishte reagimi i Messit kur u provokua me fanellë të Ronaldos

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë rivalët më të mëdhenj të futbollit tash e gati dy dekada. Duke e pasur parasysh këtë fakt, disa tifozë...

TË FUNDIT

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Rasti “Sofijanova”: Edhe 48 orë vendimi

REVIZIONI PARA QEVERISË, KOVAÇEVSKI VENDOS PËR FATIN E DREJTORËVE 

15 ditë pasi Klan Maqedoni publikoi detaje që hapin dyshime se është keqpërdorur kujdestaria nga drejtoresha e Klinikës për fëmijë për të përfituar financiarisht, erdhi më në fund reagimi konkret nga ekzekutivi.

”Me siguri nëse evidentohet në bazë të raporteve se ka keqpërdorime dhe ka pas  keqpërdorim në praktimin e marrëveshjes kolektive gjithsesi që pritet edhe shkarkime të drejtorëve” – tha Bekim Sali.

”Në bazë të atij raporti, besoj që në 48 orët e ardhshme do të mund të merrni përgjigje në pyetjen tuaj” – tha Kovaçevski.

Edhe pse Kryeministri ka kërkuar raport për dy klinika, Ministri Bekim Sali, thotë se ka përgatitur raport për 12 klinika. Detaje para se ta prezantojë raportin para Qeverisë nuk deshi të jep, por në mes të rreshtave la të kuptohet se ka keqpërdorime.  

”Deri në sqarimin e situatës së përgjithshme për respektimin e marrëveshjes kolektive, por edhe praktikat të cilat për fat të keq në disa institucione nuk janë respektuar. Kryeministri ishte shumë i interesuar për dy klinika, mirëpo ne, ashtu siç kam premtuar edhe më herët do ta revidojmë punën e të gjitha klinikave. Duke filluar nga Qendra Universitare Klinike “Nënë Tereza” dhe pastaj kalojmë në fazën e dytë që ka të bëjë me të gjitha institucionet shëndetësore publike. Unë sot do ti dorëzoj raportet për 12 klinika. Në bazë të raporteve do të mirën vendimet e mëtutjeshme” – tha Bekim Sali.

Dy javë më herët opinioni u njoftua me detajet të cilat tregonin se drejtoresha e Klinikës për fëmijë edhe pse ka qenë në Slloveni, është paguar në Maqedoni për kujdestari. Paga mujore e Sofijanovës, arrinte deri në 5000 euro, e ky rast ishte si shkas që të kërkohet revizion të jashtëzakonshëm edhe në klinikat tjera. /KlanMacedonia/

Latest Posts

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Mos i humbisni

Ahmeti: Shumë breza sakrificë për këtë ditë feste, valoftë gjithmonë flamuri Kuq e Zi!

Nën organizimin e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot u mbajt Akademi Solemne dedikuar 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ahmeti në...

Arbër Ademi në Madrid takoi ish kryeministrin bullgar, Petkov

Nënkryetari i BDI dhe shef i grupit parlamentar Arbër Ademi në Madrid sot ka takuar ish kryeministrin bullgar Kiril Petkov. Takim me ish-kryeministrin e Bullgarisë,...

NATO, shqetësim për Ballkanin: Rritja e konflikteve në rajon rrezikon paqen

https://www.youtube.com/watch?v=eLjghWRUeEk Subscribe Nga Brukseli ku po merr pjesë në samitin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, sekretari i përgjithshëm i...