Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

“Garë e lirë dhe e ndershme në PD”/ Komisioni Elektoral: Vendoset balotazhi dhe debati mes kandidatëve

Nje ditë pasi negociatat per bashkimin e Partisë Demokratike dështuan, PD e drejtuar nga Sali Berisha nisi punën për përzgjedhjen e kandidatëve dhe për betejën e 14 majit.

 

Komisioni zgjedhor në Partinë Demokratike sqaroi rregullat per organizimin e primareve, proces i cili së pari u zbatua per zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit dhe tani do të aplikohet në 72 degë të PD.

 

Të gjithë anëtarët e këtij komisioni theksuan se do të garantojnë një proces të lirë, të ndershëm me kushte të barabarta, garë për të gjithë ata që bëhen pjesë e primareve.

 

KELTIS KRUJA

 

“Ky process mbi të gjithë ka për qëllim fitoren  e PD në këto zgjedhje vendore dhe për këtë ne do të garantojmë zgjedhje të lira dhe të barabarta.”

 

Për herë të parë në primare do të zbatohet balotazhi, nëse asnjë prej kandidatëve nuk merr 50 +1 % të votave, si dhe do të votojnë simpatizantët.

 

ENO BOZDO

KOMISIONI I ORGANIZIMIT DHE KONTROLLIT TË OPERACIONEVE ELEKTORALE

 

“Këtu përcaktohen edhe dy gjera të rëndësishme që nuk i kemi pasur në primaret e para më 6 mars: vendosja e balotazhit dhe vendosja e një debati midis kandidatëve të PD në primare që vlen për anëtarët, simpatizantët dhe të gjithë të tjerët që janë të interesuar ta ndjekin.”

 

Afati i fundit për dorëzimin e kandidaturave për primaret për Tiranën, Durrësin dhe Elbasanin është e diela e 6 nëntorit, ndërsa për bashkitë e tjera është data 8 nëntor.

 

Në 13 nëntor për kandidatët zyrtarë nis fushata elektorale dhe data e votimit për primaret është 4 dhjetori.

 

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...