Eskobar: Qeveria e Maqedonisë së Veriut është një partner i mirë në zbatimin e agjendës së integrimit evropian të vendit

Maqedonia e Veriut ka bërë të gjitha reformat e nevojshme për të hapur derën e parë të BE-së, nd;rsa Qeveria ka kapacitete të bëjë...

Grubi priti në takim ministrin kazak, Kuantyrov: Vazhdon bashkëpunimi mes dy vendeve në gjitha sferat

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim z. Alibek Kuantyrov, ministër për Ekonomi nacionale i Republikës së Kazakistanit.

Raportet mes dy vendeve, bashkëpunimi në sferën e ekonomisë dhe energjetikës si dhe sfidat me të cilat përballet kontinenti i Europës, ishin pjesë e bisedës në takimin mes Grubit dhe Kuantyrov.

Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Republika e Kazakistanit tashmë kanë konfirmuar interesin për zhvillimin e dialogut politik, ndërtimin e bashkëpunimit tregtar, ekonomiko-energjetik, si dhe kulturor në frymën e mirëkuptimit të ndërsjellë, është theksuar në këtë takim.

Latest Posts

BE i bën presion Serbisë për sanksionet kundër Rusisë

Presioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë është duke u rritur, për shkak të refuzimit të Beogradit për t’i mbështetur sanksionet ndaj Rusisë, thonë diplomatë evropianë. Nga...

Macron: Perëndimi duhet të shqyrtojë kërkesat e Rusisë për sigurinë, nëse Moska pranon të negociojë

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se Perëndimi duhet të shqyrtojë nevojën e Rusisë për garanci sigurie nëse Presidenti Vladimir Putin pranon të ulet në...