Ankthi nuk ka mbaruar për yllin e Liverpool, i ati ende mbetet i zhdukur!

Makthi per futbollistin e Liverpool, Luis Diaz nuk ka fund. Ylli i kombëtares së Kolumbisë mbetet në pritje të lajmeve pozitive për situatën që...

TË FUNDIT

SHBA i kërkon Izraelit të jetë më i kujdesshëm gjatë ofensivës në jug të Gazës

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Izraelit të jetë më i kujdesshëm për t’i mbrojtur civilët dhe për ta kufizuar dëmtimin e infrastrukturës gjatë...

Rita Ora uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, poston foto me presidenten Osmanin: Gëzuar nga familja jonë!

Ylli shqiptar me famë botërore, Rita Ora ka uruar festën e Ditës së Pavarësisë kombit shqiptar.   Përmes një postimi në rrjetet sociale Rita ka...

Irani dërgon delegacion në Vjenë për bisedime bërthamore

Një delegacion i Iranit do të vizitojë Vjenën në ditët në vijim, në tentim për të kapërcyer dallimet me Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore, tha ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amirabdollahian.

 

“Ne do të dërgojmë një delegacion nga Irani në Vjenë në ditët në vijim për të nisur bisedimet me Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore dhe ne shpresojmë që të zgjidhim çështjet e mbetura, bazuar në atë që ne jemi pajtuar në ditët e fundit”, tha ai gjatë një konference për media.

 

Amirabdollahian tha se do të bisedojë me shefin e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, për përpjekjet për të ringjallur marrëveshjen bërthamore që Teherani arriti me fuqitë botërore më 2015.

 

Bisedimet indirekte midis Teheranit dhe Uashingtonit për ringjalljen e marrëveshjes gjerësisht kanë ngecur. Zyrtarët kanë thënë se një prej çështjeve kryesore që është shndërruar në pengesë është kërkesa e Iranit që Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore të përfundojë hetimin mbi gjurmët e uraniumit që janë gjetur në ndërtesat e padeklaruara bërthamore.

 

Më 2018, presidenti i atëhershëm amerikan, Donald Trump, kishte larguar Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja bërthamore dhe kishte rivendosur sanksionet ndaj Iranit.

 

Marrëveshja kishte për qëllim frenimin e programit bërthamor të Teheranit, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ndërkombëtare.

Latest Posts

SHBA i kërkon Izraelit të jetë më i kujdesshëm gjatë ofensivës në jug të Gazës

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Izraelit të jetë më i kujdesshëm për t’i mbrojtur civilët dhe për ta kufizuar dëmtimin e infrastrukturës gjatë...

Rita Ora uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, poston foto me presidenten Osmanin: Gëzuar nga familja jonë!

Ylli shqiptar me famë botërore, Rita Ora ka uruar festën e Ditës së Pavarësisë kombit shqiptar.   Përmes një postimi në rrjetet sociale Rita ka...

Mos i humbisni

Moti i keq/ Ende 17 fshatra pa energji në Dibër e Bulqizë

Situata e krijuar nga reshjet e borës vijon të jetë problematike sa i përket furnizimit me energji elektrike kryesisht në Dibër e Bulqizë.   Aktualisht...

Hapet rruga për zgjedhjen e kryesuesit të OSBE-së për 2024

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut dhe kryesuesi aktual i Organizatës për Sigurimin dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE), Bujar Osmani bëri të ditur...

Fatmir Limaj: Vuçiç përfaqëson llumin e shoqërisë serbe

Fatmir Limaj e konsideroi Aleksander Vucic llumin e shoqërise serbe.   Deklaratat ish-drejtuesi iu UCK I bëri në emisionin QuoVadis.   “Është e habitshme se në cfarë...