Eskobar: Qeveria e Maqedonisë së Veriut është një partner i mirë në zbatimin e agjendës së integrimit evropian të vendit

Maqedonia e Veriut ka bërë të gjitha reformat e nevojshme për të hapur derën e parë të BE-së, nd;rsa Qeveria ka kapacitete të bëjë...

Irani dërgon delegacion në Vjenë për bisedime bërthamore

Një delegacion i Iranit do të vizitojë Vjenën në ditët në vijim, në tentim për të kapërcyer dallimet me Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore, tha ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amirabdollahian.

 

“Ne do të dërgojmë një delegacion nga Irani në Vjenë në ditët në vijim për të nisur bisedimet me Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore dhe ne shpresojmë që të zgjidhim çështjet e mbetura, bazuar në atë që ne jemi pajtuar në ditët e fundit”, tha ai gjatë një konference për media.

 

Amirabdollahian tha se do të bisedojë me shefin e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, për përpjekjet për të ringjallur marrëveshjen bërthamore që Teherani arriti me fuqitë botërore më 2015.

 

Bisedimet indirekte midis Teheranit dhe Uashingtonit për ringjalljen e marrëveshjes gjerësisht kanë ngecur. Zyrtarët kanë thënë se një prej çështjeve kryesore që është shndërruar në pengesë është kërkesa e Iranit që Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore të përfundojë hetimin mbi gjurmët e uraniumit që janë gjetur në ndërtesat e padeklaruara bërthamore.

 

Më 2018, presidenti i atëhershëm amerikan, Donald Trump, kishte larguar Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja bërthamore dhe kishte rivendosur sanksionet ndaj Iranit.

 

Marrëveshja kishte për qëllim frenimin e programit bërthamor të Teheranit, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ndërkombëtare.

Latest Posts

BE i bën presion Serbisë për sanksionet kundër Rusisë

Presioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë është duke u rritur, për shkak të refuzimit të Beogradit për t’i mbështetur sanksionet ndaj Rusisë, thonë diplomatë evropianë. Nga...

Macron: Perëndimi duhet të shqyrtojë kërkesat e Rusisë për sigurinë, nëse Moska pranon të negociojë

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se Perëndimi duhet të shqyrtojë nevojën e Rusisë për garanci sigurie nëse Presidenti Vladimir Putin pranon të ulet në...