Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Kronologjia/ “Ulu policia”, si ndodhi grabitja në Tiranë, në banesë ndodheshin vetëm dy të moshuar

Është zbardhur e gjithë kronologjia e ngjarjes që u shënua mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku një banesë në pronësi të Gim Himës...

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Avdullah Hotit i bëhet një pritje e veçantë nga kryeministri i Tajvanit


Hotit i bëhet një pritje e veçantë nga kryeministri i Tajvanit.

Kryeministri i Tajvanit, Su Tseng-chang i ka bërë një pritje të vecantë ish-kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hotit në Taipei, i cili po qendron në një vizitë bashkë me eurodeputet, të cilët janë pjesë e Aleancës Ndërparlamentare për Politikën e Kinës. IPAK ka anëtarë deputet, senator dhe kongresmen nga mbarë bota demoktratike, nga SHBA-ja, Parlamenti Evropian, gjerman, francez etj.

Kryeministri tajvanez ka falënderuar këtë delegacion për qëndrimet që kanë mbajtur në mbështetje të Tajvanit, duke kritikuar Kinën se përmes autokracisë po e shkatërron paqen në rajon.

Ditë më parë IPAK nga kryeqyteti amerikan Uashington kishte lëshuar një deklaratë, përmes së cilës japin zotimin se do të mbrojnë paqen dhe stabilitetin e ngushticës së Tajvanit dhe do të promovojënë vizitat e kongresmenëve nga vende të ndryshme në Tajvan.

Në të njëjtën kohë, në tetor, i bëri thirrje edhe një herë BE-së dhe vendeve evropiane që të mbështesin zhvillimi i Tajvanit dhe nënshkrimi i marrëveshjeve dypalëshe dhe shumëpalëshe për investime dhe tregti me Tajvanin.

Në emër të IPAK ka folur ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka theksuar në këtë takim me kryeministrin e Tajvanit se kjo vizitë është dëshmi e solidaritetit dhe mbështetjes që IPAC i jep Tajvanit.

Hoti ka theksuar se Kosova dhe Tajvani kanë shumë gjëra të përbashkëta dhe si ish-kryeministër I kupton shumë mirë sfidat e Tajvanit.

“Tajvani dhe Kosova po përballen edhe me situatën e fqinjëve të këqij, kështu që për të ruajtur synimet e paqes, të dyja palët duhet të bashkëpunojnë më tej dhe të gjejnë mënyra për të ruajtur paqen”, ka shtuar Hoti.

Ai është zotuar se porsa të kthehet në Kosovë do të kërkoj nga Qeveria dhe Parlamenti i Kosovës që t’i japin mbështetje Tajvanit.

Latest Posts

Kronologjia/ “Ulu policia”, si ndodhi grabitja në Tiranë, në banesë ndodheshin vetëm dy të moshuar

Është zbardhur e gjithë kronologjia e ngjarjes që u shënua mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku një banesë në pronësi të Gim Himës...

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Mos i humbisni

Hamasi thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së: Jepini fund luftës brutale në Gaza

Forcat palestineze të Hamasit i kanë bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së që t’i japë fund “luftës brutale” në Rripin e Gazës.   Prej...

“Është martesë e lumtur”, Eva Murati në Albano show: Besoj në Zot, jo në fe

https://www.youtube.com/watch?v=nDclH8Wy_vU Subscribe Moderatorja e programeve sportive, Eva Murati ka qenë pjesë e shfaqjes Albano Show, këtë të premte.   Gjatë intervistës zhvilluar me Albano Bogdon,...

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...