Ky ishte reagimi i Messit kur u provokua me fanellë të Ronaldos

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë rivalët më të mëdhenj të futbollit tash e gati dy dekada. Duke e pasur parasysh këtë fakt, disa tifozë...

TË FUNDIT

Skandal në Veles, zbulohet skema e VMRO-Mickoskit/ Mashtrime në tenderë për t’i dhënë Angjushevit 30 milionë denarë

“Dashuria” mes kryetarëve të komunave të VMRO-DPMNE-së dhe mentorit të “liderit” Hristijan Mickoski është frytdhënëse. Paratë shkojnë nga njëri xhep në tjetrin dhe i...

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Masoneria e prokurorit Ermon Neziri nën llupën e Këshillit të Etikës

Të hënën do të mbahet votimi për kreun e ri të Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Nëse prokurori shkupjan Ermon Neziri, i cili është edhe kandidat për kryetar të ri të Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, ka lidhje me të ashtuquajturën Dhoma e Masonëve të Maqedonisë dhe në këtë mënyrë ka rrezik potencial në punën e tij, do të kontrollohet nga Këshilli i Etikës në Prokurorinë Publike.

Pasi morëm një dokument sipas të cilit, dy vite më parë, për të ashtuquajturin Oficeri i Madh, në mesin e disa emrave u gjet dhe emri Ermon Neziri, që përkon me emrin e prokurorit, Kanal 5 kërkoi një opinion nga institucionet kompetente.
Ministria e Drejtësisë bëri me dije se kompetent është Këshilli i Prokurorëve Publikë, nga ku na udhëzuan që të gjitha informatat t’ia dorëzojnë Këshillit të Etikës, i cili ka edhe përfaqësues nga Këshilli i Prokurorëve Publikë.

“Pretendimet duhet të shqyrtohen dhe Këshilli i Etikës duhet të japë mendimin e tij, të cilin ia dorëzon prokurorit publik të prokurorisë publike kompetente në të cilën prokurori publik kryen funksionin, si dhe prokurorit të lartë publik. Mendimi mund të jetë nëse është shkelur apo jo Kodi i Etikës”, thonë nga Këshilli i Prokurorëve Publikë.

Sipas informacioneve, kjo do të ndodhte gjatë javës së ardhshme, duke qenë se nëse vërtetohet se dokumenti është autentik dhe vërtetohet se bëhet fjalë për prokurorin, hapet pyetja nëse anëtarësimi në një organizatë sekrete është në përputhje me normat ligjore dhe etike.
Dje në një pyetje nga Kanal 5, prokurori Neziri pohoi se ndoshta bëhet fjalë për një dokument të falsifikuar për të cilin dyshon se ka ardhur nga, siç tha ai, disa grupe interesi.

Meqë ra fjala, ishte pikërisht ky rasti i anëtarësimit në një dhomë masonike që çoi në dorëheqjen e kryeprokurorit publik kroat dy vite më parë.

Kodi i etikës së prokurorëve publik u miratua vitin e kaluar.

Ai parashikon, ndër të tjera, se:

“Prokurorët publikë brenda orarit të punës dhe jashtë tij, duhet të sillen në atë mënyrë që të mos vënë në dyshim dinjitetin dhe reputacionin e prokurorisë publike, të përmbahen nga kryerja e veprimtarive që do të ishin në kundërshtim me detyrat zyrtare ose që mund të zvogëlojnë reputacionin e tyre shoqëror dhe reputacionin e prokurorisë publike”.

Të hënën do të mbahet votimi për kreun e ri të Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Rreth 160 prokurorë në vend me zgjedhje të drejtpërdrejta do të votojnë për njërin nga katër kandidatët, Islam Abazi, Ermon Neziri, Desa Paunovska dhe Vilma Ruskovska.

Latest Posts

Skandal në Veles, zbulohet skema e VMRO-Mickoskit/ Mashtrime në tenderë për t’i dhënë Angjushevit 30 milionë denarë

“Dashuria” mes kryetarëve të komunave të VMRO-DPMNE-së dhe mentorit të “liderit” Hristijan Mickoski është frytdhënëse. Paratë shkojnë nga njëri xhep në tjetrin dhe i...

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Mos i humbisni

Mucunski: VMRO është kundër që BDI të ketë kryeministër

“Pritja jonë është që Qeveria, gjegjësisht koalicioni qeverisës, të tregojë maturi, ndaj asaj që është përgjegjësi ndaj institucioneve të sistemit. Prej kohësh kemi bërë...

Ahmeti: Shumë breza sakrificë për këtë ditë feste, valoftë gjithmonë flamuri Kuq e Zi!

Nën organizimin e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot u mbajt Akademi Solemne dedikuar 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ahmeti në...

Arbër Ademi në Madrid takoi ish kryeministrin bullgar, Petkov

Nënkryetari i BDI dhe shef i grupit parlamentar Arbër Ademi në Madrid sot ka takuar ish kryeministrin bullgar Kiril Petkov. Takim me ish-kryeministrin e Bullgarisë,...

NATO, shqetësim për Ballkanin: Rritja e konflikteve në rajon rrezikon paqen

https://www.youtube.com/watch?v=eLjghWRUeEk Subscribe Nga Brukseli ku po merr pjesë në samitin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, sekretari i përgjithshëm i...