Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Osmani: Serbia është burim i destabilizimit të Kosovës

Udhëheqësit e Kosovës akuzuan të shtunën Serbinë se po përpiqet të destabilizojë Kosovën, pas vendimit të përfaqësuesve politikë të serbëve të Kosovës që të largohen nga institucionet qendrore e lokale.

 

Në një njoftim për shtyp, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani tha të shtunën se largimi i tyre është akt kundër demokracisë dhe sundimit të rendit e ligjit.

 

Ky veprim i nxitur nga Serbia, vërteton edhe njëherë atë që e kemi thënë shumë herë, se Serbia është burim i destabilizimit të Kosovës dhe rajonit për shkak të synimeve të saj territoriale dhe hegjemoniste”, tha Presidentja Osmani duke nënvizuar se zbatimi i rendit dhe ligjit nuk përbën kërcënim për asnjë qytetar të Kosovës, pa dallim përkatësie etnike.

 

Por, vendosja e rendit dhe ligjit përbën rrezik për strukturat ilegale të dirigjuara nga Beogradi të cilat synojnë destabilizimin e Kosovës dhe rajonit. Veprimi i sotëm i Serbisë, paraqet tërheqje të saj të njëanshme nga marrëveshjet e Brukselit për shuarjen e strukturave ilegale të saj në Kosovë”, tha ajo duke akuzuar Beogradin për lidhje të ngushta me Kremlinin.

 

Në një postim në rrjete sociale, Kryeministri Kurti përmendi takimet e Presidentit serb Aleksandër Vuçiç me ambasadorin rus në Beograd, ndërsa akuzoi këtë të fundit se po bëhet, siç tha ai, vegël e Kremlinit.

 

Është e qartë se për çfarë bëhet fjalë: presidenti i Serbisë ka gënjyer dhe ka zhgënjyer amerikanët dhe evropianët; ai shumë shpesh takon dhe koordinohet me ambasadorin rus në Beograd”, tha Kryeministri Kurti.

 

Ai u bëri thirrje qytetarëve serbë në Kosovë që të ruajnë qetësinë, paqen, sigurinë dhe të mos i brakstisin institucionet e Kosovës duke rënë pre e siç tha manipulimeve politike dhe lojërave gjeopolitike.

 

Unë nuk jam kryeministër kundër juve, por Beogradi është kundër meje. Unë jam kryeministër që do t’ju shërbej duke respektuar kushtetutshmërinë dhe ligjshmërinë e Republikës së Kosovës”, tha ai.

 

Kryeministri Kurti tha se deri tash autoritetet e rendit kanë lëshuar 843 paralajmërime ndaj serbëve të Kosovës lidhur me çështjen e afateve për konvertim të targave dhe se do të vazhdohet njësoj deri me 21 nëntor.

 

Partitë opozitare në Kosovë shprehën shqetësimin e tyre me situatën në veri, ndërsa i bënë thirrje Kryeministrit Albin Kurti, të reflektojë dhe të sqarojë se si do të garantohet ruajtja e rendit publik dhe sovranitetit të vendit.

 

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, tha në një reagim në rrjete sociale se zhvillimet e sotme në veri të vendit shënojnë një akt të paprecedent të cënimit të sovranitetit juridik e shtetëror të Republikës së Kosovës.

 

Ai tha se i takon qeverisë të sqarojë seriozitetin e kësaj situate, duke theksuar se rreziku i përshkallëzimit është i dukshëm.

 

Jam jashtëzakonisht i shqetësuar me këto zhvillime dhe në rrethana kur nuk ka një epilog të qartë rreth tyre është obligim i qeverisë që t’ua sqarojë qytetarëve se çka në të vërtetë është duke ndodhur atje”, tha ai.

 

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se përkeqësimi i situatës në veri nuk është në të mirë të askujt përpos atyre që siç tha ndjekin agjendat ruse.

 

Duke ju bërë thirrje qytetarëve serbë të Kosovës të përmbahen e të mos bien pre siç tha e politikave të gabuara, zoti Haradinaj theksoi se është momenti i fundit që Kryeministri Kurti të reflektoj.

 

Sa i përket Kurtit, janë momentet e fundit që të reflektojë dhe të ndërprejë shkatërrimin e vendit, përndryshe do të jemi të detyruar ta ndërprejmë ne, me të gjitha mjetet demokratike në dispozicion”, tha zoti Haradinaj në një postim në rrjetet sociale.

 

Lidhja Demokratike e Kosovës në një njoftim për media ftoi institucionet e vendit për bashkërendim të ngushtë me aleatët amerikanë dhe evropianë.

 

Në kohën e zhvillimeve të fundit në veri të vendit, Kosovës i duhet udhëheqje e matur që nuk bjen në grackat destabilizuese të Serbisë, por që synim ka integrimin e vazhdueshëm e të plotë të serbëve të Kosovës e që mjet të domosdoshëm ka koordinimin e ngushtë me aleatë ndërkombëtarë”, thuhet në njoftim ndërsa theksohet se mungesa e një bashkërendimi të tillë “i nxitë dhe shërben agjendat destabilizuese e provokuese në territorin e Kosovës”.

 

Diplomatët perëndimorë në vazhdimësi i kanë kërkuar Kosovës të shtyjë për dhjetë muaj zbatimin e vendimit për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia për shkak të rrezikut për shtimin e tensioneve dhe krijimin e hapësirës për arritjen e një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë./voa

Latest Posts

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Mos i humbisni

“Është martesë e lumtur”, Eva Murati në Albano show: Besoj në Zot, jo në fe

https://www.youtube.com/watch?v=nDclH8Wy_vU Subscribe Moderatorja e programeve sportive, Eva Murati ka qenë pjesë e shfaqjes Albano Show, këtë të premte.   Gjatë intervistës zhvilluar me Albano Bogdon,...

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...

Xhaferi për kryeministër, Grubi: Vizioni i Ali Ahmetit për barazi në vend po rrumbullakësohet

Talat Xhaferi për kryeministër të parë shqiptarë. Ky ishte propozimi i Ali Ahmetit që gjeti mbështetjen e të gjithë kryesisë qendrore të BDI-së në...