Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

Erdogan: Turqia nuk është e gatshme ta pranojë Suedinë në NATO

Megjithë “hapat pozitivë” për të përmbushur kërkesat turke për solidaritet në luftën kundër terrorizmit, Ankaraja nuk është ende gati të mirëpresë Stokholmin në NATO, deklaroi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

 

 

”Qeveria e tij ende duhet të zbusë shqetësimet e opinionit publik turk se solidariteti në NATO sigurohet para zgjedhjeve të vitit të ardhshëm”, tha Erdogan në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin suedez Ulf Kristersson në Ankara.

 

 

“Mendoj se miku im i dashur Kristersson do të më kuptojë menjëherë,” tha Erdogan, duke shtuar se ”Turqia ende pret hapa konkrete nga Suedia”, duke përfshirë riatdhesimin e disa të dyshuarve që Ankaraja i konsideron “terroristë”.

 

 

Erdogan emëroi ish-kryeredaktorin e një gazete tashmë të zhdukur, të lidhur me klerikun islamik me bazë në SHBA, Fethullah Gylen, si një nga të dyshuarit e kërkuar për riatdhesim.

 

 

Turqia e klasifikon grupin si terrorist.

 

 

Turqia kishte bllokuar Suedinë dhe Finlandën nga anëtarësimi në NATO, duke përmendur mbështetjen e tyre të supozuar për grupe të tilla si Partia e ndaluar e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) – të cilën BE dhe SHBA e klasifikojnë si organizatë terroriste.

 

 

”Turqia mbështet politikën e dyerve të hapura të NATO-s dhe shpreson se një takim i planifikuar midis tre vendeve në Stokholm më vonë këtë muaj do të prodhojë një rezultat më pozitiv”, shtoi Erdogan.

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...