Interi kualifikohet në Kupën e Botës për Klube 2025

Fitorja e Interit ndaj RB Salzburgut nuk do të thotë vetëm se Nerazzurrët janë kualifikuar në fazën e 1/8-tës së Ligës së Kampionëve pasi...

TË FUNDIT

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Jamie Shea për situatën në veri: Shqetësuese, Rusia do të gëzohej po të kishte konflikte në Ballkan


Ish-zëdhënësi i NATO-s në Kosovë gjatë vitit 1999, Jamie Shea ka folur për situatën në veri të Kosovës dhe zhvillimet e fundit politike.

Shea deklaroi se situata nuk është e qetë, ndërsa bëri thirrje ndaj të dy vendeve për zgjidhjen e konfliktit.
Sipas tij, duhet të rinisë dialogu, e po ashtu vendimi për targat të shtyhet me 10 muaj.

“Është një situatë shumë shqetësuese, nuk është një lajm i mirë që ka shumë njerëz të policisë apo edhe të tjerë që janë larguar nga institucionet e Kosovës. Kjo nuk e normalizon situatën. Do ju bëja një thirrje liderëve të shtetit të Kosovës që të përfshihen më shumë në këtë çështje”.

“Ne kemi një situatë ku këto situata janë nxitur nga konflikti i targave. Mendimi im është që çdo shtet evropian ka të drejtë të insistojë që qytetarët të kenë targat e tyre. Çdo shtet ka të drejtë për të zgjedhur targat e tij. Por situata në Kosovë nuk është normale që kjo gjë të bëhet menjëherë. Prandaj unë mbështes BE-në dhe SHBA-të që ky vendim të shtyhet për 10 muaj në mënyrë që të zgjidhet dhe të shmanget një konflikt”.

“Kalimi i kohës na ndihmon sigurisht. Si fillim duhet zhvilluar një dialog mes dy vendeve, duhet çuar më tej dialogu. Shteti i Kosovës duhet të bëjë një përpjekje strategjike për të ndihmuar komunitetet serbe që të mos preket statusi i tyre dhe të drejtat ë tyre. Do ishte ndihmë që qeveria e Kosovës të kishte një marrëveshje të njohur dhe nga Serbia që ta bënte këtë situatë më të qetë dhe me më pak konflikte”.

Shea theksoi se është e rëndësishme që Beogradi mos nxisë konflikte, akuza apo përshkallëzime.

“Si fillim duhet të kemi autoritetet kosovare dhe ato ndërkombëtare të shkojnë në Beograd dhe të komunikojnë. Pjesa serbe po përforcon forcën e saj në Kosovë dhe Beogradi po i mbështet duke mos qenë bashkëpunues me Kosovën. Ne i kemi pjesës kosovare që të jetë tolerante. Kjo duhet kërkuar dhe Beogradit”.

“Marrëdhëniet mes dy vendeve janë të acaruara. Qartësisht atmosfera nuk është e qetë dhe kur ka një çështje të tillë si e targave, situata përshkallëzohet. Duhet të fillojë dialogu mes dy vendeve, që të bashkohen në dialog, për të shmangur këto situata”.

Në fund tha se Rusia do ishte e lumtur të kishte konflikte në Ballkan.

“Nuk besoj se mund të përsëritet rasti i 1999. Na duhet një njohje e plotë dhe juridike e Kosovës”, u shpreh Shea në Zona Zero.

Latest Posts

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Mos i humbisni

Izraeli pretendon se ka gjetur një nga rezervat më të mëdha të armëve në Rripin e Gazës

Forcat e Mbrojtjes izraelite kanë pohuar se ushtarët e saj kanë zbuluar një nga depotë më të mëdha të armëve deri më tani në...

RTK ka larguar nga puna mbi 300 punëtorë, paralajmërohet se numri do të ulet edhe më tej…

Bordi i televizionit publik të Kosovës e ka mbajtur mbrëmë mbledhjen e fundit. Kryetari i deritashëm i këtij bordi, Besnik Boletini shkroi në Facebook se...

50% mbulesë e shpenzimeve të rrugës/ Grubi: Lehtësojmë barrën e transportit për administratën

Zëvendës kryeministri i parë Grubi, përmes një postimi të fundit ka bërë me dije se në seancën e sotme të Qeverisë janë bërë ndryshime...

Grubi: Miratuam shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8

Në seancën e sotme qeveritare janë miratuar vendimet për shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri...