Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Bajqinovci: Kurti s’pranon kurrfarë Asociacioni, as atë konform Gjykatës Kushtetuese


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk do ta nënshkruajë formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Kështu ka deklaruar deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci.

Këto deklarata ai i ka bërë në emisionin “Këndi i Debatit” në tëvë1, duke thënë se nuk do ta firmosë as opsionin që propozon Gjykata Kushtetuese.

“Unë mendoj qëndrimi është që nuk do të ketë njëetnik dhe nuk do të ketë Asociacion i cili do të ketë kompetenca ekzekutive. Kurti tregoi se nuk do të ketë fare Asociacion. Unë po flas që Kurti nuk do ta nënshkruajë asnjëherë Zajednicën qoftë edhe konform Gjykatës Kushtetuese. Unë nuk besoj që do ta nënshkruajë, kurrfarë Asociacionin edhe e ka përmend se çka është një etnike nuk do ta implementojë”, tha ai.

Sipas tij, formimin e një Asociacioni të tillë nuk e parasheh as plani franko-gjerman, teksa shton se propozimin e Kushtetueses nuk e pranon Serbia.

“Po, kështu unë të paktën edhe plani franko-gjerman nuk e parasheh formimin, këtu është problemi nuk e parasheh. Epo tash unë mendoj se është problem edhe i Serbisë sepse këta me siguri edhe kur e kanë analizuar atë projekt e kanë parë që kompetenca ekzekutive në sistemin lokal nuk mund të ketë. Atë Gjykatës Kushtetuese nuk ta pranon edhe sot Serbia, është zhveshur prej 22 kompetencave, por veç Vuçiqi nuk e thotë e dua atë Gjykatës Kushtetuese. Serbia nuk e pranon atë e ka thënë publikisht”, shtoi ai.

Madje, ai thotë se presioni për këtë çështje është më i madh në vend sesa ndërkombëtar.

“Shpesh mendoj më shumë po kemi presion nga brenda sesa nga jashtë shpesh flitet që ka nga jashtë por besoni shumë ka më shumë presione publike nga njerëz me ndikim dhe nga opozita sesa ndërkombëtarë, unë vet kam diskutuar shpesh ka më shumë presion nga brenda për situata dhe vendime të caktuara”, tha ai.

Latest Posts

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Mos i humbisni

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...

Hamas: Mbi 60% e banesave në Gaza janë shkatërruar, rreth 50 mijë ton eksploziv goditën zonat e banuara

Rreth 61% e banesave në Gaza janë shkatërruar plotësisht, që nga nisja e luftës më 7 tetor. Nga 305 mijë njësitë e prekura,...