Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

E vërteta e fotografisë së Islam Abazit! DËSHMI

Zgjedhja e Islam Abazit për shef të ri të Prokurorisë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion, nxiti debat mediatik dhe vërejtje se në krye të kësaj prokurorie është zgjedhur kuadër që ka pasur përkrahjen e politikës.

Media të ndryshme, kryesisht në gjuhën maqedonase publikuan disa fotografi ku shihej Islam Abazi në shoqëri të disa eksponentëve politik të BDI. Gjatë gjithë ditës së martë në opinion qarkulluan reagime se se Islami është i panjohur dhe njeri i afërt me BDI-në.

Agjencia e lajmeve Flaka siguroi fotografinë nga pjesëmarrësit e aktivitetit ku Islami shihej me eksponentë të BDI. Në fakt bëhet fjalë për një fotografi të vitit 2018 dhe flitet për një aktivitet sportive në Malin Korab, respektivisht ngjitje në majet e Korabit nga alpinistë të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut.

Aktiviteti është mbajur me 29 qershor – 2018 nga Klubi Alpin Gjilani dhe asociacioni “Kosova Trail Running Associacion”, njoftojnë për Flaka disa nga pjesëmarrësit e aktivitetit.

Aktiviteti u realizua në dy anët e kufirit. Korabi, siç dihet është i vendosur rreth trekëndëshit kufitar të Shqipërisë, Maqedonisë dhe Kosovës, në jugperëndim të maleve të Sharit. Pjesëmarrësit në aktivitet nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë takuar e saj e cila ka lartësinë prej 2764 metra lartësi mdidetare. Pikërisht kjo pikë ka qenë qëllimi i aktivitetit.

Ngjitja nga pala e Republikës të Maqedonisë përfshin hyrjen e zonës kufitare maqedono-shqiptare. Kujtojmë që nga ana e Maqedonisë mund të udhëtohet deri në fshatrat e Rekës duke ecur nga Dibra e Madhe e deri në disa prej këtyre fshatrave siç janë: Nistrovë, Bibaj, Zhuzhnjë, Rimnicë, Grekaj, Tanushaj, Nivisht si dhe në pjesën tjetër të Strazimirit nga organizohen ngjitjet alpinistike çdo vit.

Në fotografi shihet edhe ish kryeministri i Kosovës dhe lideri i AAK-së Ramush Haradinaj dhe anëtari i kryesisë qendrore të BDI, Nevzat Bejta.

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...