Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Ende e paqartë se kush do të kontrollojë Kongresin amerikan

Çështja se kush do të kontrollojë Kongresin është ende e paqartë pasi demokratët treguan një forcë befasuese, duke mposhtur republikanët në një seri garash dhe duke sfiduar pritshmëritë se inflacioni i lartë dhe vlerësimet e ulëta për punën e presidentit Joe Biden do të ushtronin ndikim në rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit.

 

 

Lajmi më inkurajues për partinë është se demokrati John Fetterman mori një vend në Senat që u takonte republikanëve dhe i cili është thelbësor për shpresat e partisë për të mbajtur kontrollin e dhomës së lartë.

 

 

Është ende herët për të ditur se çfarë do të ndodhë me vendet kritike në Senat nga shtetet Wisconsin, Nevada, Georgia dhe Arizona, që mund të përcaktojnë shumicën.

 

 

Në Dhomën e Përfaqësuesve, demokratët mbajtën vendet nga nga Virxhinia në Kansas në Rhode Island, ndërsa rezultatet nga shumë qarqe në shtete si Nju Jorku dhe Kalifornia ende nuk dihen.

 

 

Demokratët dolën të suksesshëm gjithashtu në garën e guvernatorëve, duke fituar në Wisconsin, Michigan dhe Pennsylvania – fusha beteje kritike për fitoren e zoti Biden në zgjedhjet e vitit 2020 ndaj ish-presidentit Donald Trump.

 

 

Guvernatorët aktualë republikanë shënuan njëfarë suksesi.

 

 

Guvernatori i Floridës Ron DeSantis dhe Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, dy pretendentët e ardhshëm të mundshëm presidencialë republikanë, fituan në garë me sfiduesit demokratë në dy shtetet më të mëdha të kuqe të vendit.

 

 

Guvernatori republikan i Gjeorgjisë, Brian Kemp, u rizgjodh përballë demokrates Stacey Abrams në një garë të re mes tyre pas asaj të vitit 2018.

 

 

Pasi humbi në në vitin 2018, zonja Abrams punoi si avokate për të drejtat e votës dhe fitoi admirimin e demokratëve në mbarë vendin, por kjo nuk mjaftoi.

 

 

Ishte një goditje e rëndë për zonjën Abrams, që ishte parë si një forcë e mundshme brenda partisë, në një kohë kur Gjeorgjia është kontestuar gjithnjë e më shumë si një vend beteje.

 

 

Rezultatet treguan ndërkaq aftësinë e Kemp për të shpëtuar një karrierë politike që ishte në rrezik pasi ai zemëroi ish-presidentin Donald Trump duke refuzuar të bashkohej me pretendimet e tij të rreme se zgjedhjet e 2020 ishin vjedhur.

Latest Posts

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Mos i humbisni

“Është martesë e lumtur”, Eva Murati në Albano show: Besoj në Zot, jo në fe

https://www.youtube.com/watch?v=nDclH8Wy_vU Subscribe Moderatorja e programeve sportive, Eva Murati ka qenë pjesë e shfaqjes Albano Show, këtë të premte.   Gjatë intervistës zhvilluar me Albano Bogdon,...

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...

Xhaferi për kryeministër, Grubi: Vizioni i Ali Ahmetit për barazi në vend po rrumbullakësohet

Talat Xhaferi për kryeministër të parë shqiptarë. Ky ishte propozimi i Ali Ahmetit që gjeti mbështetjen e të gjithë kryesisë qendrore të BDI-së në...