Eskobar: Qeveria e Maqedonisë së Veriut është një partner i mirë në zbatimin e agjendës së integrimit evropian të vendit

Maqedonia e Veriut ka bërë të gjitha reformat e nevojshme për të hapur derën e parë të BE-së, nd;rsa Qeveria ka kapacitete të bëjë...

Gjermania plan emergjent për strehimin e refugjatëve

Berlini po kalon në fazën e dytë të një plani emergjent për të akomoduar refugjatët, njoftoi sot senatorja për Integrimin, Punën dhe Çështjet Sociale në Berlin, Katja Kipping.

 

 

“Në kryeqytetin gjerman po mbërrijnë gjithnjë e më shumë refugjatë dhe pothuajse në çdo objekt publik nuk ka vende të lira”, tha Kipping.

 

 

Plani synon të përshpejtojë procedurat për caktimin e strehimit të refugjatëve.

 

 

“Kipping po shqyrton vendimin për ngritjen e një strehe të madhe emergjente për mijëra refugjatë”, raportoi gazeta gjermane “Tagesspiegel”.

 

 

Për të qetësuar disi situatën dhe për të shmangur të pastrehët midis refugjatëve, duhej te ishin siguruar vendstrehime për 4000 persona.

Latest Posts

BE i bën presion Serbisë për sanksionet kundër Rusisë

Presioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë është duke u rritur, për shkak të refuzimit të Beogradit për t’i mbështetur sanksionet ndaj Rusisë, thonë diplomatë evropianë. Nga...

Macron: Perëndimi duhet të shqyrtojë kërkesat e Rusisë për sigurinë, nëse Moska pranon të negociojë

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se Perëndimi duhet të shqyrtojë nevojën e Rusisë për garanci sigurie nëse Presidenti Vladimir Putin pranon të ulet në...