Grubi zbardh pamjet e objektit të UNT-së në kazermën Ilinden

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi në vigjilje të festës së flamurit, ka zbuluar pamjet e projektit në të cilin do të studiojnë studentët e...

Abdixhiku: Provokimet e Serbisë synojnë të rrënojnë shtyllat e Republikës sonë


Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lumir Abdixhiku, ka thënë se duhet koordinim të ngushtë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sipas Abdixhikut, kjo për shkak të domosdoshmërisë për të mos rënë në kurthin e forcave destabilizuese serbe.

Ai theksoi se këto synojnë të rrënojnë shtyllat kryesore të Republikës sonë.

“Sonte, ripërsëritëm nevojën për koordinim të ngushtë me ShBA-të; si domosdoshmëri e mosrënies në kurthin e forcave destabilizuese me adresë në Serbi. Provokimet dhe tendencat destabilizuese të Serbisë nuk janë të reja. Ato synim kanë rrënimin e shtyllave kryesore të Republikës sonë – sovranitetin në veri me fokus të veçantë. Përballë provokimeve të tilla, Kosova duhet të tregojë maturi, angazhim për ligjshmëri, unitet të brendshëm politik e koordinim me aleatë. Kështu, si në çdo moment të vështirë, do t’ia dalim përballë secilës sfidë. Çdo ecje ndryshe, do të ketë pasoja të rënda për vendin”, tha Abdixhiku.

Njoftimi i plotë:

Sonte, në Prishtinë, me Degën e 2 të ‘Qytetit të vjetër’, organizuam takimin e radhës me qytetarë – të parin në kryeqytet, gjithsesi jo të vetmin. Interesimi i qytetarëve për pjesëmarrje në ciklin e takimeve ‘LDK ju dëgjon’ tashmë ka tejkaluar përkatësitë politike. Kjo paltformë komunikimi po bëhet adresë e shtrimit të brengave të qytetarëve në çdo lagje e çdo anë, për çdo temë e për çdo hall. Nga ato të sigurisë, tek të përballueshmërisë, të energjisë, punësimit, investimeve, arsimit, shëndetësisë e ikjes.

Sonte, ripërsëritëm nevojën për koordinim të ngushtë me ShBA-të; si domosdoshmëri e mosrënies në kurthin e forcave destabilizuese me adresë në Serbi. Provokimet dhe tendencat destabilizuese të Serbisë nuk janë të reja. Ato synim kanë rrënimin e shtyllave kryesore të Republikës sonë – sovranitetin në veri me fokus të veçantë.

Përballë provokimeve të tilla, Kosova duhet të tregojë maturi, angazhim për ligjshmëri, unitet të brendshëm politik e koordinim me aleatë. Kështu, si në çdo moment të vështirë, do t’ia dalim përballë secilës sfidë. Çdo ecje ndryshe, do të ketë pasoja të rënda për vendin.

Ne do të vazhdojmë takimet me qytetarë. Në çdo qytet e çdo fshat. LDK-në do ta mbajmë në bashkëbisedim me qytetarë. Rruga jonë politike do të shtrohet së bashku me ta.

Latest Posts

Deri të mërkurën e hapur mundësia për subvencionimin e pastrimit të oxhaqeve në Shkup

Qytetarët e Shkupit do të mund të aplikojnë deri të mërkurën për të marrë mbështetje financiare deri 1 200 denarë për pastrimin e oxhaqeve...

Grubi zbardh pamjet e objektit të UNT-së në kazermën Ilinden

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi në vigjilje të festës së flamurit, ka zbuluar pamjet e projektit në të cilin do të studiojnë studentët e...

Rusia nuk i ndal bombardimet/ Rikthehet energjia elektrike në Kiev

Bombardimet ruse  vijojnë  në ditën e 277. Si pasojë e sulmeve të fundit në një qytet  në Ukrainën qendrore disa shtëpi dhe ndërtesa...