I riu pranon se ka vjedhur autoambulancën

18-vjepari D.N. nga Koçani ka pranuar se ka vjedhur autoambulancën nga Emergjenca Mjekësore në Koçani, përcjell TV21. Siç informon MPB, autoambulanca është gjetur dje...

Inflacioni grek në nivelin më të ulët të shtatë muajve

Inflacioni i çmimeve të konsumit në Greqi u zbut në tetor për të arritur nivelin më të ulët në shtatë muaj, ndërsa prodhimi industrial ra për herë të parë në pesë muaj në shtator, theksoi Autoriteti i Statistikave Greke.

 

Çmimet e konsumit u rritën me 9.1% në terma vjetorë në tetor, më ngadalë se rritja prej 12% në shtator. Çmimet kanë qenë në rritje që nga maji i vitit të kaluar.

 

Për më tepër, kjo ishte norma më e ulët e inflacionit që nga muaji mars, kur çmimet ishin rritur me 8.9%.

 

Çmimet e ushqimeve dhe pijeve joalkoolike shënuan një rritje vjetore dyshifrore prej 14.8%. Kjo u pasua nga afër me një rritje prej 13.8% në kostot e transportit.

 

Në baza mujore, çmimet e konsumit ranë me 1.2% në tetor kundrejt një rikuperimi prej 2.9% në shtator. Të dhënat treguan se inflacioni i harmonizuar në BE gjithashtu ra në 9.5% në tetor nga 12.1% një muaj më parë.

 

Në bazë mujore, indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit ka rënë me 1.2% që nga shtatori, kur ato u rritën me 3%.

Latest Posts

Reshje e stuhi në jugun e Italisë/ Shirat shkaktojnë përmbytje e dëme të mëdha

Moti i keq ka përfshirë sërish Italinë. Më problematike situata paraqitet në provincën e  Mesinës dhe Sicilisë. Pamjet tregojnë  se  uji ka vërshuar  brenda...

Përkujtohet gjeneral Shaban Shala, Ahmeti: Me një Akademi nuk përshkruhet një histori

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti më 2 Dhjetor ka marrë pjesë në Akademinë përkujtimore për nderë të gjeneralit Shaban Shala. Si...

I riu pranon se ka vjedhur autoambulancën

18-vjepari D.N. nga Koçani ka pranuar se ka vjedhur autoambulancën nga Emergjenca Mjekësore në Koçani, përcjell TV21. Siç informon MPB, autoambulanca është gjetur dje...