Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

RMV, 200 milionë euro qarkullim përmes blerjeve online

Qytetarët e Maqedonisë blejnë në internet më pak se 10 herë në vit. Sipas të dhënave, vendi është në fund të Evropës për nga vëllimi i tregtisë elektronike. Por, ndryshe nga krahasimet globale, përdorimi i mjeteve të internetit në vend po rritet çdo vit. Të dhënat tregojnë se çdo përdorues i dytë i internetit nga Maqedonia blen “online”. Vlera e porosive në gjashtëmujorin e parë të këtij viti është rreth 50 euro, dhe më së shumti janë blerë nga e-dyqanet vendore dhe është bërë xhiro afër 200 milionë euro. Shoqata për E-tregti, thotë se tregtarët e paregjistruar të internetit janë problemi më i madh në këtë biznes.

“Ekonomia gri edhe në nivel global, sa e vështirë është të shtypet, aq më e vështirë është të matet. Dimë që shifrat e përgjithshme për ekonominë gri në vend janë mjaft shqetësuese, këtu përfshihet ekonomia gri në tregun e punës, në shitje, por edhe në të gjitha fushat tjera. Është e vështirë të matet në tregtinë elektronike”, deklaroi Nina Angelovska -Kryetare e Shoqatës për e-tregti.

Që tregtia me internet në Maqedoni është në rritje këtë e vërteton fakti se në gjashtë muajt e parë të vitit janë hapur 110 dyqane të reja online. Ndryshe, shumica e përdoruesve të internetit në vendin tonë, ose pak mbi 80 për qind e kalojnë kohën në rrjetet sociale, dhe vetëm 30 për qind përdorin banking elektronik. Në Bashkimin Evropian është e kundërta, Facebook, Instagram dhe rrjetet e tjera sociale përdoren gjithnjë e më pak, dhe evropianët janë më të lidhur me mjetet më të dobishme online./Alsat.mk

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...