Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Ngjarje historike për shqiptarët – Edit Shkreli gjyqtarja e parë shqiptare në gjykatën amerikane

Edit Shkreli, një avokate me origjinë shqiptare që jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të premten u betua si gjyqtare në Gjykatën Supreme...

SHBA: Roli i abortit në zgjedhjet e vitit 2022

Sipas një sondazhi të kryer nga agjencia e lajmeve Associated Press dhe Fondacioni “Kaiser Family”, vendimi i Gjykatës së Lartë gjatë verës për të hequr mbrojtjen federale për abortin ishte faktor motivues që i shtyu gratë të marrin pjesë në votim gjatë zgjedhjeve të mesmandatit, më 8 nëntor. Sondazhi tregoi gjithashtu se votuesit që ishin të zemëruar me vendimin e Gjykatës së Lartë kundër abortit përkrahën kandidatët demokratë.

 

 

Më 24 qershor Gjykata e Lartë amerikane vendosi për të rrëzuar mbrojtjen federale për abortin duke ia lënë shteteve të vendosin individualisht.

 

 

Por, zgjedhjet e mbajtura më 8 nëntor ku ndër çështjet që amerikanët votuan në disa shtete ishte edhe çështja e abortit, treguan se shumica e amerikanëve, përfshirë edhe jo pak votues konservatorë nuk u pajtuan me vendimin.

 

 

Ashley Kirzinger, Drejtore e Asociuar për Hulumtimin e Opinionit Publik tek Fondacioni “Kaiser Family”, thotë se amerikanët kishin jo pak arsye t’i drejtoheshin qendrave të votimit, mes së cilave inflacioni në rritje. Por çështja e abortit pati rëndësi të veçantë sidomos për gratë, thotë ajo .

 

 

“Kur shikojmë çështjet për të cilat njerëzit votuan, inflacioni ishte padyshim përparësi për shumicën e votuesve, duke përfshirë shumicën e grave votuese. Por, ka disa dallime mes votueseve gra, një pjesë e madhe e tyre thanë gjithashtu se vendimi i Gjykatës së Lartë kundër abortit ishte faktori kryesor në votën e tyre”, tha zonja Kirzinger nga Fondacioni “Kaiser Family”

 

 

Çështja e abortit mund të kenë qenë një nga arsyet që iu mundësoi fitoren disa demokratëve në zona ku zakonisht përkrahen republikanët.

 

 

Në zgjedhjet e 8 nëntorit pesë shtete e patën të drejtën për abort në fletën e votimit: Miçigan, Kentaki, Vermont, Kaliforni dhe Montana. Në të gjitha shtetet, disa të udhëhequra nga demokratët dhe disa nga republikanët, votuesit ishin prerazi në përkrahje të lejimit të abortit.

 

 

Sondazhi i kryer nga “Associated Press” dhe Fondacioni “Kaiser Family” tregoi se votuesit që ishin të zemëruar për vendimin e Gjykatës së Lartë përkrahën kandidatët demokratë.

 

“82% e këtyre votuesve që ishin të zemëruar për vendimin e Gjykatës së Lartë votuan për kandidatët demokratë. Kjo ndodhi në disa nga shtetet me rëndësi, si Pensilvani, Arizona, Miçigan dhe Kentaki. Nëse votuesit u zemëruan nga vendimi Gjykatës së Lartë, ata ishin më të motivuar për të votuar dhe në fund votuan për Demokratët”, tha zonja Kirzinger.

 

 

Ajo thotë se ndonëse aborti nuk ishte çështja më kryesore për të gjithë votuesit, ajo padyshim ndikoi që një grup votuesish të zgjidhnin të votonin për demokratët.

Latest Posts

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Ngjarje historike për shqiptarët – Edit Shkreli gjyqtarja e parë shqiptare në gjykatën amerikane

Edit Shkreli, një avokate me origjinë shqiptare që jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të premten u betua si gjyqtare në Gjykatën Supreme...

Mos i humbisni

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...

Xhaferi për kryeministër, Grubi: Vizioni i Ali Ahmetit për barazi në vend po rrumbullakësohet

Talat Xhaferi për kryeministër të parë shqiptarë. Ky ishte propozimi i Ali Ahmetit që gjeti mbështetjen e të gjithë kryesisë qendrore të BDI-së në...

Talat Xhaferi – Kryeministri i parë shqiptarë, uron Kyuchyuk : Politikan i dëshmuar dhe shembullor!

Euro-deputeti bullgar, Ilhan Kyqyk ka uruar kryeparlamentarin Talat Xhaferi, pas përzgjedhjes së tij nga BDI si Kryeministër i parë shqiptarë në Qeverinë Teknike. Kyqyk në...