Saraçini: Përveç ndryshimeve kushtetuese, nevojitet edhe luftë më efikase kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet...

Demokratët marrin Senatin/ Fitojnë në Nevada, Xhorxhia vendoset në dhjetor

Demokratët kanë marrë kontrollin e Senatit në SHBA, pasi senatorja Catherine Cortez Masto fitoi duke u rizgjedhur në Nevada kundrejt  Edison Research.

 

Demokratët aktualisht kanë 50 vende në Senat dhe republikanët 49. Ata gjithashtu mundën kandidatët republikanë në Michigan dhe Arizona. Vend i mbetur, Xhorxhia do të kaloj në balotazh në Dhjetor.

 

Në rast se Senati ndahet në mënyrë të barabartë midis dy partive, zëvendëspresidentja Kamala Harris ka votën vendimtare. Nëse senatori demokrat Raphael Ëarnock do të fitonte balotazhin e 6 dhjetorit në Xhorxhia kundër kundërshtarit republikan Herschel Ëalker, kjo do të zgjeronte shumicën e demokratëve në 51  kundrejt 49.

 

Një humbje republikane në Xhorxhia mund të zvogëlojë më tej popullaritetin e Trump, i cili ka bërë të ditur se do të rikandidojë për president në vitin 2024.

 

Megjithatë republikanët ende mund të marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, pasi votat vazhdojnë të numërohen në  një pjesë e vogël të disa shteteve. Nëse ata  fitojnë  mund të bllokojnë një pjesë të madhe të axhendës legjislative të presidentit Biden.

Latest Posts

Pritja për presidentin austriak, Grubi: Përkrahja në procesin e integrimit europian ka qenë gjithnjë e fuqishme

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, shoqëruar nga kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski si dhe ministra të tjerë kanë pritur në takim presidentin austriak Alexander...

Kërcet arma në Kavajë/ Humbin jetën dy persona (EMRAT)

Dy persona kanë humbur jetën në Kavajë pas përplasjes me njëri-tjetrin në ambientet e një lokali.   Edmond Gosa nga Kavaja ka qëlluar me armë...

Parandalohet sulmi terrorist në Greqi/ Policia arreston dy pakistanezë

Një sulm terrorist është shmangur në shtetin fqinj, Greqinë.   Policia e antiterrorit ka vënë në pranga dy shtetas pakistanezë, të cilët janë vënë nën...