Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre, i cili edhe ashtu deri...

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Për shtatë ditë u dhanë mbi 5 mijë vaksina kundër gripit sezonal në Prishtinë


Rendi i qytetarëve të cilët presin për t’u vaksinuar kundër gripit sezonal në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, është reduktuar shumë.

Kjo për shkak se nga ky vit, vaksinimi mund të bëhet edhe në qendra tjera.

Bujar Gashi, drejtori i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, ka thënë për “Ju Flet Prishtina” se këtë vit vaksinat kanë ardhur në kohën e duhur.

“Këtë vit u bo vaksinimi afër lagjeve të tyre, tani i kemi në 13 institucione dhe është mirëpritur nga qytetarët sepse tashmë mund t’i marrin në lagjet e tyre”, ka thënë Gashi.

Për marrjen e kësaj kure prishtinasit shfaqën interesim të madh që nga ditët e para, derisa janë planifikuar të jepen 11 mijë vaksina.

Drejtori i QKMF-së në Prishtinë tha më tej se për 7 ditë janë administruar 5700 vaksina.

“Ne planifikojmë 11 mijë vaksina, por mundësia me u furnziu edhe më shumë e kemi derën hapur në Institut. Tash jemi në ditën e 8 dhe për shtat ditë janë dhënë 5700 vaksina dhe kemi një përgjigje të mirë të qytetarëve të kryeqytetit”, u shpreh ai.

Këtë lloj të vaksinës, përveç moshave të shtyra, mund të marrin edhe ata të cilët kanë imunitet më të dobët, por me rekomandimin e mjekut.

Naim Sveçla, specialist i mjekësisë familjare, ka thënë për JFP se vaksina është e domosdoshme, sidomos për grupmoshat e shtyra, mbi 60 vjeç, dhe ata me probleme kronike si tensioni, çrregullime me metabolizëm, veshkë e mushkri.

Sipas mjekëve, gjasat që këta qytetarë të preken nga gripet sezonale pas vaksinimit janë të vogla.

“Kjo qëndron se nëse këta pacientë e marrin këtë vaksinë të gripit, e kalojnë atë më lehtë pothuajse nuk vërejnë simptoma dhe mbi 90% nuk sëmuren nga gripi sezonal”, tha më tej Sveçla, raporton Klan Kosova.

Shefqet Bytyqi thotë se pas marrjes së kësaj kure nuk ka ndonjë problem shëndetësor gjatë stinës së dimrit sa i përket gripave sezonale.

Sipas mjekëve, vaksinimi më së miri është të bëhet brenda muajit nëntor deri në gjysmën e dhjetorit para ndryshimit të temperaturave të motit dhe shfaqjes së viruseve.

Latest Posts

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre, i cili edhe ashtu deri...

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Hoxha: Fronti opozitar nuk është alternativë për shqiptarët, kërkojnë vetëm pushtetin

Kryetari i PDE-së, Arjanit Hoxha i ftuar sonte në “Click Plus” në TV21, akuzoi frontin opozitar shqiptar (AAA-LB-LD) se të gjithë luftën që po...

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...