Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

Abazi mori zyrtarisht detyrën, anëtarët e Këshillit thurën lavde për të

Këshilli i Prokurorëve zyrtarisht e emëroi Islam Abazin shef të Prokurorisë për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Përkundër polemikave që u plasuan në opinion në lidhje me lidhjet e tija të mundshme me eksponentë të BDI-së, anëtarët e Këshillit të Prokurorëve sot thurën lavde për punën e deritanishme të Abazit, si shef i Prokurorisë së Lartë të Gostivarit.

“Unë në këtë pozitë jam tash dy vite, gjatë këtyre viteve ai është vlerësuar pozitivisht raporti vjetor i Prokurorisë së Gostivarit dhe është theksuar se atje është arritur përparim në kuptimin e zgjidhjes së disa lëndëve që ndër vite kanë qëndruar në sirtar, pra të pazgjidhura dhe me ardhjen e këtij prokurori, gjendja është më e mirë”, tha Antonio Jolevski, kryetar i Këshillit të Prokurorëve në RMV.

Fjalë të mira për Islam Abazin thanë edhe anëtarë të tjerë të Këshillit të Prokurorëve si Lubomir Joveski, Ixhet Memeti, Arbër Isaku dhe Kole Shterjev. Një javë pas zgjedhjes së Abazit në këtë detyrë, sot gazetarët për herë të parë patën mundësinë të shohin biografinë e tij. Akuza për mungesë transparence gjatë zgjedhjes së tij ka pasur edhe nga organizata të shoqërisë civile dhe Komisioni Antikorrupsion. Seanca u ndërpre menjëherë pas emërimit zyrtar së Abazit në këtë detyrë, kështu, u pamundësua zgjedhja e shefave të prokurorisë së lartë në Shkup dhe Gostivar si dhe atyre themelor në Manastir, Veles, Gostivar, Kavadar dhe Kumanovë.

Sipas Joleskit, anëtarëve të këshillit ju nevojitet më shumë kohë për të vendosur.

“Konsideruan se ju nevojitet kohë shtesë, unë nuk mund të përzihem në këtë pjesë sepse edhe ashtu jemi ngushtë më shumicën dhe nuk mund të lejoj që dikush të thotë se nuk mund të votojë dhe të ik. Është në rregull që të gjithë të jemi të gatshëm, seanca u caktua për të hënën”, u shpreh Antonio Jolevski, kryetar i Këshillit të Prokurorëve.

Kandidatë për shef të Prokurorisë së Lartë të Shkupit janë Mustafa Hajrullahu, Fatime Fetai, dhe Burim Rustemi. Dy të fundit kanë qenë pjesë e Prokurorisë Speciale Publike.

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...