Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

Komuna e Prishtinës ndan 70 mijë euro për dekorimin e kryeqytetit – vendimi në dorë të Qeverisë


20 mijë euro më shumë se vitin e kaluar, Komuna e Prishtinës i ka buxhetuar për dekorimin e kryeqytetit për festat e fundivitit.

Nga 50 mijë sa ishin ndarë vitin 2021, tashmë janë paraparë 70 mijë euro për ndriçimin festiv të kryeqytetit.

Në përgjigjen e dhënë për Reporteri, Komuna thotë se janë ndarë deri në 70,000 euro buxhet për dekorim, por bazuar në vendimin e Qeverisë për masat detyruese për kursim të energjisë thuhet “të ndalohet i gjithë ndriçimi dekorativ në hapësira publike”.

“Komuna e Prishtinës ka ndarë buxhet deri në 70000 euro për dekorim të kryeqytetit për këtë vit, megjithatë bazuar në Vendimin e Qeverise me nr.28/96 për Masat detyruese për kursim të energjisë – në masat detyruese të ndriçimit publik të këtij Vendimi pika 2 thuhet: “Të ndalohet i gjithë ndriçimi dekorativ në hapësira publike”, tha Arlinda Kastrati nga Zyra për media në Komunën e Prishtinës.

Megjithashtë, nga Komuna bëjnë të ditur se janë në komunikim me Qeverinë lidhur me këtë çështje, dhe se ende nuk është vendosur nëse do të ndodh edhe këtë vit dekorimi i kryeqytetit.

“Komuna e Prishtinës është në komunikim të vazhdueshëm me nivelin qendror për shqyrtimin e kësaj pike, në momentin që merret një vendim në koordinim me nivelin qendror, do të ju njoftojmë me kohë”, thuhet në përgjigjen e Komunës së Prishtinës.

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...