Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Ademi: Zgjerimi i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të vazhdojë

Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z. Arbër Ademi, sot, më 15 nëntor, në Pragë mbajti fjalim kushtuar Perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe vendeve të Partneritetit Lindor, në kuadër të ditës së dytë të Konferencës së Komisioneve për Çështje Evropiane-KOSAK.

Ademi e theksoi rëndësinë e procesit të zgjerimit të BE-së me Ballkanin Perëndimor, si një nga mjetet më të forta gjeopolitike dhe të sigurisë për ruajtjen e stabilitetit dhe nxitjen e prosperitetit.

Në këtë kontekst, tha se zgjerimi i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të vazhdojë, në drejtim të procesit të negociatave të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, statusit potencial kandidat të Bosnjë-Hercegovinës dhe Kosovës, progresit në anëtarësim për negociatat e Malit të Zi dhe Serbisë në BE dhe krijimi i marrëdhënies të qëndrueshme të institucioneve perëndimore me Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë.

Për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, theksoi se duhet të arrihet marrëveshje përfundimtare me njohje reciproke mes dy vendeve. Në lidhje me proceset tona eurointegruese, theksoi se Maqedonia e Veriut shënoi hapjen e shumëpritur të negociatave dhe se vendi i ka vënë vetes qëllim që deri në vitin 2030 të përfundojnë negociatat për anëtarësim në BE.

Ademi, për agresionin ushtarak rus kundër Ukrainës, tha se paraqet rrezik që mund të ndikojë në ndarjen dhe destabilizimin e Evropës dhe se është e nevojshme të ruhet uniteti i BE-së dhe të jepet përgjigje e përbashkët. Me këtë rast, theksoi mbështetjen tonë të plotë për politikën e solidaritetit me popullin ukrainas, e cila zbatohet nga vendet anëtare të BE-së në drejtim të ofrimit të të gjitha llojeve të ndihmës, si dhe në drejtim të masave të sanksioneve të marra ndaj Rusisë.

Në diskutim u dënua agresioni rus kundër Ukrainës së pavarur, që tregoi në mënyrën më tragjike se sa i rëndësishëm është zgjerimi i BE-së me vendet e Bregut Perëndimor dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore për sigurinë, paqen, unitetin, transformimin demokratik dhe prosperitetin ekonomik të të gjithë kontinentit.

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...