Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Ministria për Sistem Politik në bashkëpunim me ITSHKSH organizoi panel diskutimi për “Ditët e Alfabetit”

Shkup, 15 Nëntor – Në kuadër të shënimit të edicionit të kaltërt të Ditëve të Afabetit, sot u organizua dita e parë e sesionit shkencor me temë “Studimet albanologjike në gjuhën gjermane”, nga Ministria për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkëisve në bashkëpunim me Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve.

Gjatë këtij sesioni shkencor para të pranishmëve u drejtuan Teuta Arifi, Albert Riska, Anila Omari, Qemal Murati, Sali Islami dhe Besnik Rameti të cilët floën në tema të ndryshme dhe diskutuan mbi studimet mbi etimologjinë dhe fjalëformimin e shqipes, kontestin historik, letrar dhe filozofik i studimit shkencor gjerman mbi letërsinë dhe gjuhën shqipe dhe shumë tema të tjera.

Teuta Arifi në këtë panel diskutimi ka folur mbi temën “Kontesti historik, letrar dhe filozofik i studimit shkencor gjerman mbi letërsinë dhe gjuhën shqipe”.

Lidhur me temën “Shkalla apofonike zeri në rindërtime etimologjike ngha Norbert Jokli”, foli Albert Riska, ndërkohë që Anila Omari diskutoi mbi temën “Studime mbi etimologjinë dhe fjalëformimin e shqipes”, vepra e parë monografike e Norbert Joklit.

Në anën tjetër gjatë panel diskutimit Qemal Murati foli në temën “Norbert Jokli – albanolog i shquar që e pati shqipen mission të jetës së tij”, derisa më tej u disktua edhe mbi temën e kontributit të Johann Georg von Hahn të cilën si temë e elaboroi Sali Islami, për zbulimet e para arkeologjike në Luginën e Vardarit” dhe në fund Besnik Rameti foli në temën “Studimet e albanologëve gjermanë si burim historiografike”.

Ndryshe, dje ka filluar edicioni i katërt i manifestimit kulturor – shkencor “Ditët e Alfabetit” nën organizim të Institutit i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve, manifestim ky që do të zgjasë deri më 22 Nëntor, e gjatë kësaj periudhe kohore do të organizohen manifestime të ndryshme për nderë të “Ditëve të Alfabetit”.

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...