Edi Rama: Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë së cilës u dhanë porosi të qarta mbi bashkëpunimin...

Dy të vrarë nga raketat ruse në Poloni/ Zelensky: E kam thënë, agresioni rus nuk kufizohet vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka reaguar pas sulmit me raketa në një fshat në Poloni në afërsi të kufirit me Ukrainës, nga ku mbetën të vrarë dy persona.

 

Zelensky tha se ai ka paralajmëruar prej kohësh se veprimet ruse nuk kufizohen vetëm në Ukrainë, shkruan Sky News.

 

Më tej Zelensky përsëriti mbështetjen e Ukrainës për Poloninë, e cila ka mirëpritur miliona refugjatë ukrainas që nga shpërthimi i luftës në 24 shkurt.

Ai tha se “duhet vepruar” pas “sulmeve raketore ruse në territorin e NATO-s”.

 

Presidenti ukrainas e përshkroi zhvillimin si një “përshkallëzim të rëndësishëm”.

 

Sa më shumë që Rusia të ndihet e pandëshkueshme, aq më shumë kërcënime do të ketë për këdo që mund të arrijë nga raketat ruse. Të lëshojë raketa në territorin e NATO-s! Ky është një sulm raketor rus ndaj sigurisë kolektive! Ky është një përshkallëzim shumë domethënës. Ne duhet të veprojmë,” thotë Zelensky.

Latest Posts

Akademi solemne për Ditën e Flamurit nesër në Shkup

Me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit, nesër në Shkup organizohet Akademi solemne. Me këtë rast, nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar...

Kremlini mbron aleancën e sigurisë të udhëhequr nga Rusia

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha të dielën se përpjekjet për të shkatërruar një aleancë sigurie të udhëhequr nga Rusia kanë ekzistuar gjithmonë dhe...

Edi Rama: Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë së cilës u dhanë porosi të qarta mbi bashkëpunimin...