Saraçini: Përveç ndryshimeve kushtetuese, nevojitet edhe luftë më efikase kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet...

Dy të vrarë nga raketat ruse në Poloni/ Zelensky: E kam thënë, agresioni rus nuk kufizohet vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka reaguar pas sulmit me raketa në një fshat në Poloni në afërsi të kufirit me Ukrainës, nga ku mbetën të vrarë dy persona.

 

Zelensky tha se ai ka paralajmëruar prej kohësh se veprimet ruse nuk kufizohen vetëm në Ukrainë, shkruan Sky News.

 

Më tej Zelensky përsëriti mbështetjen e Ukrainës për Poloninë, e cila ka mirëpritur miliona refugjatë ukrainas që nga shpërthimi i luftës në 24 shkurt.

Ai tha se “duhet vepruar” pas “sulmeve raketore ruse në territorin e NATO-s”.

 

Presidenti ukrainas e përshkroi zhvillimin si një “përshkallëzim të rëndësishëm”.

 

Sa më shumë që Rusia të ndihet e pandëshkueshme, aq më shumë kërcënime do të ketë për këdo që mund të arrijë nga raketat ruse. Të lëshojë raketa në territorin e NATO-s! Ky është një sulm raketor rus ndaj sigurisë kolektive! Ky është një përshkallëzim shumë domethënës. Ne duhet të veprojmë,” thotë Zelensky.

Latest Posts

Pritja për presidentin austriak, Grubi: Përkrahja në procesin e integrimit europian ka qenë gjithnjë e fuqishme

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, shoqëruar nga kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski si dhe ministra të tjerë kanë pritur në takim presidentin austriak Alexander...

Kërcet arma në Kavajë/ Humbin jetën dy persona (EMRAT)

Dy persona kanë humbur jetën në Kavajë pas përplasjes me njëri-tjetrin në ambientet e një lokali.   Edmond Gosa nga Kavaja ka qëlluar me armë...

Parandalohet sulmi terrorist në Greqi/ Policia arreston dy pakistanezë

Një sulm terrorist është shmangur në shtetin fqinj, Greqinë.   Policia e antiterrorit ka vënë në pranga dy shtetas pakistanezë, të cilët janë vënë nën...