Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Nuredini: Kemi një ofertë për Kodrën e Diellit, investim mbi 50 milionë euro

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Naser Nuredini nga Bogovina e Tetovës ku mori pjesë në një aksion pyllëzimi, ka njoftuar se shteti ka pranuar ofertë serioze nga një kompani e huaj për të investuar në zhvillimin e qendrës rekreative të skijimit Kodra e Diellit.

Ai thotë se oferta i ka kaluar Komisionit për Investime Strategjike, detajet do të dihen kur të diskutohet për këtë në seancën e Qeverisë javën e ardhshme.

“Këtë javë në Komisionin për Investime Strategjike ka kaluar një pikë dhe presim seancën e ardhshme të Qeverisë. Pas një jave do ta shpallim emrin e një kompanie që është nga Europa Qendrore me përvojë të madhe në resortet e skijimit – tha Nuredini.

Javën e ardhshme do të dihet nëse do të jetë partneritet publik-privat.

“Do të jetë një investim strategjik me një ligj për investimet strategjike. Do të jetë një investim i madh dhe do të prezantojmë dokumentacionin e plotë. Gjithmonë kam thënë që derisa të kemi një ofertë zyrtare nuk do të flas për të. Por ne kemi një ofertë tani. Ata kanë shumë përvojë, kur të kalojë pika e qeverisë do të jetë zyrtare dhe do t’i dorëzojmë publikut të gjitha dokumentet që të jenë transparente, do të jenë më shumë se 50 milionë euro investim me skilift të rinj, hotele të reja dhe gjithçka tjetër. që duhet për të pasur një ski – resort që do të ketë standarde të mira, theksoi Nuredini.

Ai po ashtu informoi se plani i menaxhimit për Parkun Kombëtar “Mali Sharr” është në fazën përfundimtare, do të finalizohet dhe do të miratohet nga Qeveria.

Latest Posts

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Mos i humbisni

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...